zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Na zdjęciu wnętrze biblioteki

Blisko biblioteki

Data dodania: 27 grudnia 2023

W ciągu ostatnich dwóch lat Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie zrealizowała wieloetapowy projekt „Biblioteka – dom inicjatyw” dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu BLISKO. Przed nami czas podsumowań i snucia nowych planów w oparciu o zdobytą wiedzę i narzędzia.

Cofnij

Głównym założeniem projektu było zawiązywanie i zacieśnianie relacji między bibliotekami w całej Polsce oraz przede wszystkim zaangażowanie użytkowników biblioteki do włączenia się w tworzenie i kształtowanie jej oferty. W ciągu niespełna dwóch lat, tylko w ramach projektu odbyło się ponad 80 wydarzeń. 

Jeśli mielibyśmy wskazać najważniejszy element działań, byłaby nim diagnoza potrzeb i oczekiwań mieszkańców wobec biblioteki i kultury w mieście. Nigdy wcześniej takich badań nie było, ich wartość jest na tyle duża, że mogą służyć jeszcze przez najbliższe lata do tworzenia oferty kulturalnej - wyjaśnia dyrektor legionowskiej biblioteki, Tomasz Talarski.

Kolejne działania wzmacniały kreatywność i umiejętności legionowskich bibliotekarzy oraz służyły wymianie doświadczeń, sieciowaniu, przekazywaniu dobrych praktyk w rozwijaniu działalności promującej książkę. W ramach wizyt studyjnych, do Legionowa przyjechali bibliotekarze z Pucka, Konstantynowa, a także Mińska Mazowieckiego. Mieli okazję poznać specyfikę legionowskiej biblioteki znajdującej się na dworcu PKP, obejrzeć wyjątkową przestrzeń biblioteki, ustawienie księgozbioru. Pod kątem organizacji przestrzeni bibliotecznej oraz wydarzeń i dodatkowych działań, bibliotekarze z Legionowa (z biblioteki miejskiej oraz powiatowej) i gmin ościennych (z Serocka, Nieporętu, Jabłonny) przyjrzeli się pracy bibliotekarzy i animatorów w innych książnicach, m.in.  w Kulturotece w Wawrze, w Spotykalni na Bemowie (biblioteka w galerii handlowej), Grodzisku Mazowieckim (nowej, nowoczesnej siedzibie mediateki) oraz w Gdyni – filiach Mały Kack i Witomino, w których znajduje się tzw. sąsiedzka przestrzeń do wspólnych działań.

Dzięki wysokiemu dofinansowaniu projektu z Narodowego Centrum Kultury - aż 100 000 zł - bibliotekarze z Legionowa i powiatu mogli wziąć udział w praktycznych szkoleniach. Odbyły się spotkania ze specjalistami i praktykami w zakresie: animowania społeczności lokalnej, facylitacji w bibliotece, komunikacji empatycznej, angażującej pracy z grupami. 

W ramach działań edukacyjno-animacyjnych mobilna biblioteka z charakterystycznym żółtym wózkiem wyruszyła na legionowskie place zabaw, aby zachęcać do odwiedzania miejskiej biblioteki. - Inny ważny etap projektu, to działania inspirowane przez samych mieszkańców, taki mikro biblioteczny budżet obywatelski - mówi dyrektor biblioteki.

Inicjatywy oddolne mieszkańców miasta wyłonione zostały w trybie konkursowym. Odbyło się 12 spotkań pt. „Opowieści z Kraju Kwitnącej wiśni” (spotkania z kulturą japońską z czytaniem baśni japońskich i wspólnym składaniem origami), 8 warsztatów z wykorzystaniem makramy „(S)plotki” (podczas których uczestnicy poznali podstawowe techniki zaplatania sznurków i stworzyli torebki oraz kwietniki), 3 spotkania pt. „Moje życie jako powieść. Warsztaty pisarskie” z Aleksandrą Zbroją (podczas których uczestnicy poznali podstawy tworzenia własnej powieści), 7 spotkań przy grach planszowych dla całych rodzin, 4 warsztaty sensoryczne dla rodziców z dziećmi (podczas których specjalistki pomagały zaplanować rozwojowe zabawy z dziećmi do 1 roku życia i w wieku 1-3 lata), 4 „Legionowskie spotkania z astronomią” (z obserwacjami nieba nad Legionowem przez teleskop), 4 warsztaty szycia na maszynie „Szyje mi się” (podczas których uczestnicy poznali podstawy szycia na maszynie i uszyli swoje pierwsze torby na zakupy, bluzy czy saszetki-nerki), 3 spotkania pt. „3D na start” dla różnych grup wiekowych (podczas których specjaliści i jednocześnie pasjonaci pomogli rozszyfrować tajniki projektowania druków za pomocą drukarek 3D).

Podziękowania należą się wszystkim, dzięki którym możliwe było realizowanie tych wszystkich działań, a więc i mieszkańcom, którzy w ramach wolontariatu zechcieli się podzielić swoimi umiejętnościami, wiedzą dotyczącą astronomii, origami i kultury Japonii oraz zainteresowaniami związanymi z grami planszowymi - mówi Karolina Błaszczak-Modzelewska, zastępca dyrektora biblioteki. Ogromnie to doceniamy, bez tych osób nie byłoby możliwe prowadzenie spotkań na tak dużą skalę - dodaje. Bibliotekarze w porozumieniu z zaangażowanymi mieszkańcami planują kontynuację niektórych działań w przyszłym roku, starają się także o kolejne fundusze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby stworzyć kolejną okazję do realizowania inicjatyw legionowian.

źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie