zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Co zrobić, żeby dziecko czytało i dlaczego nie można sobie tego odpuścić

Data dodania: 17 września 2021
We wrześniu realizowany przez miejską bibliotekę projekt „Ta książka jest o Tobie” nabiera tempa. Bibliotekarze zorganizują dwa spotkania – z Małgorzatą Swędrowską oraz Izabelą Koryś, ekspertkami w dziedzinie czytelnictwa dzieci i młodzieży – w czasie których uczestnicy dowiedzą się między innym tego, co można zrobić, by dzieci chętniej sięgały po książki.
Cofnij

Wszystkich rodziców, dziadków i osoby zaangażowane w wychowanie dzieci, a więc także nauczycieli czy bibliotekarzy zapraszamy serdecznie do Poczytalni na spotkania z ekspertami, które poświęcone będą czytelnictwu dzieci i młodzieży, a także temu co robić, aby rozkochać dziecko w czytaniu – mówi Tomasz Talarski, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie. – Chociaż czytanie małym dzieciom jest powszechną praktyką, to często opiekunowie traktują je jako sposób na wyciszenie i uśpienie dziecka. Podczas spotkań pokazane zostaną bardziej aktywne formy interakcji z książką, poruszony zostanie też temat tego, co robić, gdy czytanie w dzieciństwie nie przyniosło spodziewanych rezultatów i nasze dziecko w wieku szkolnym nie odnajduje przyjemności w samodzielnej lekturze.

Pierwsze ze spotkań – „Czytam dziecku, czytam z dzieckiem, czyli po co dzieciom książki?” – odbyło się w sobotę 11.09. o godz. 14.00. Było ono skierowane do rodziców dzieci, które jeszcze nie czytają samodzielnie oraz ich pociech, które będą mogły wziąć aktywny udział w poznawaniu świata książki dziecięcej. Spotkanie poprowadziła Małgorzata Swędrowska – pedagożka, trenerka, autorka książek dla dzieci i publikacji dla dorosłych, twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego. Prelegentka współpracuje z Instytutem Książki, bibliotekami i ośrodkami doskonalenia nauczycieli, a prywatnie jest żoną i mamą dwóch córek oraz dwóch synów. W trakcie warsztatów ekspertka rozmawiała z rodzinami na temat znaczenia lektury w rozwoju dziecka, doboru tytułów, a rodzice mieli okazję podzielić się swoimi refleksjami i oczekiwaniami. Spotkanie miało na celu przygotowanie rodziców do takiej pracy z dzieckiem, która pomoże utrzymać potencjał czytelniczy w przyszłości. Rodziny wraz z ekspertką zgłębiały warstwy książki, pobawiły się w aktywne słuchanie-czytanie, wykorzystywały zabawy ruchowe, językowe i twórcze, aby wspólnie sprawdzić, ile radości i pożytku może przynieść czytanie.

Drugie spotkanie – „Jak czytać dzieciom i z dziećmi kiedy podrosną” – odbędzie się w sobotę 18.09. o godz. 14.00. Jest ono skierowane przede wszystkim do opiekunów i rodziców dzieci, które czytają już samodzielnie. Spotkanie poprowadzi Izabela Koryś – socjolożka, badaczka czytelnictwa, ekspertka Biblioteki Narodowej, autorka licznych publikacji, która problematykę socjalizacji czytelniczej zgłębia nie tylko teoretycznie i zawodowo, ale też praktycznie i prywatnie – jako matka trzech chłopców. Ekspertka opowie o tym, dlaczego dopilnowanie, aby dzieci same zaczęły czytać dla przyjemności, gdy już podrosną, jest równie ważne, jak czytanie im, kiedy są małe. Postara się także wyjaśnić dlaczego na początku czytanie jest męczące i sprawia opór – zwłaszcza chłopcom – oraz jak pokaże jak pomóc dzieciom zwalczyć te trudności, a przy okazji nie zrazić ich do książek, zwłaszcza jeśli sami czytamy mało lub niechętnie. Prowadząca przybliży również rodzicom, jakie korzyści w życiu przynosi czytanie dla przyjemności, a także co się stanie, jeśli się „odpuści”.

Zapraszamy do przyjścia do Poczytalni razem z dziećmi. W czasie gdy rodzice będą brali udział w spotkaniach, dla dzieci przygotujemy zajęcia plastyczno-literackie. – mówi Monika Jankowska, bibliotekarka z Poczytalni – Bardzo nam zależy na tym, żeby każdy zainteresowany rodzic mógł wziąć udział w spotkaniu, niezależnie od sytuacji rodzinnej. Kontakt z opiekunami dzieci jest dla nas tym bardziej istotny, że ma nam pomóc w kolejnym etapie projektu, czyli w stworzeniu w naszym katalogu internetowym kolekcji lokalnych, ułatwiających wyszukiwanie propozycji lekturowych dla dzieci – dodaje. Bibliotekarze planują utworzenie kolekcji dotyczących konkretnych wydarzeń w życiu dziecka, jak np. „pierwszy dzień w żłobku/przedszkolu”, „pożegnanie z pieluchą”, ale także kolekcje tematyczne, jak np. „wszystko o piłce”, czy „historie o historii”. Wezmą pod uwagę przede wszystkim potrzeby rodzin, a wiedzę na ten temat chcieliby zdobyć także podczas wrześniowych spotkań.

Jeżeli tylko przepisy na to pozwolą, spotkania odbędą się stacjonarnie, w Poczytalni, zostaną nagrane i udostępnione w internecie w późniejszym czasie. W przypadku, gdy wprowadzone zostaną rygorystyczne przepisy dotyczące liczby uczestników, bibliotekarze planują przeprowadzenie internetowej transmisji na żywo. Oba spotkania będą tłumaczone na Polski Język Migowy.

Projekt „Ta książka jest o Tobie” dotyczy czytelnictwa młodzieży. Dzięki jego realizacji bibliotekarze spróbują nie tylko powstrzymać młodych ludzi od odchodzenia od czytania po uwolnieniu się od obowiązku czytania lektur szkolnych, lecz także – przy wsparciu rodziców – popracować nad obudzeniem w dzieciach przyjemności z czytania. Podejmą też próbę pokazania młodym ludziom, że wbrew panującym stereotypom, biblioteka jest miejscem, w którym znajdą nowości wydawnicze i przestrzeń dla siebie.

Projekt został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Legionowo, partnerami projektu są: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Gazeta Powiatowa i Gazeta Miejscowa.