zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Logo LUTW - Legionowski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Legionowski Uniwersytet Trzeciego Wieku dziś i jutro

Data dodania: 24 listopada 2021

Legionowski Uniwersytet Trzeciego Wieku to wspaniałe miejsce dla osób zainteresowanych rozwojem intelektualnym, przejawiających zdolności humanistyczne, językowe i artystyczne.

Cofnij

W swojej ofercie mamy naukę języków obcych (angielski, niemiecki, rosyjski na różnych poziomach zaawansowania). W piątki o godzinie 14:00 organizujemy interesujące wykłady o różnorodnej tematyce, poszerzające horyzonty myślowe, pogłębiające wiedzę z różnych dziedzin z zakresu wiedzy kulturowej, literackiej, teatrologicznej, muzycznej, komunikacji społecznej, psychologii, pedagogiki, medycyny, historii Legionowa itp. Dla seniorów zainteresowanych umiejętnością korzystania z komputera czy Internetu prowadzimy w piątki rano zajęcia komputerowe dla początkujących i zaawansowanych.

Dla osób uzdolnionych artystycznie mamy również wiele intersujących propozycji. W środy prowadzimy warsztaty otwarte - zajęcia z różnorodnych technik rękodzieła artystycznego, robótki ręczne, zajęcia krawieckie. Działa tu także grupa teatralno-muzyczna o nazwie „Soprano”, która zajmuje się śpiewem oraz przygotowywaniem małych form teatralnych. Zajęcia są ciekawe, oprócz zdolności muzycznych czy recytatorskich wymagają kreatywności i zapału do pracy a także akceptowania ciągłych zmian w działaniach i otwarcia na nowe plany na przyszłość. Próby tego zespołu odbywają się w środy i piątki. Raz w miesiącu organizowane są zabawy taneczne dla seniorów, na których zespół gra nasze ulubione piosenki. Mamy zamiar zorganizować kurs fotografii, zakończony konkursem fotograficznym i kurs rysunku.

W LUTW jest także wiele zajęć umożliwiających aktywność fizyczną: gimnastyka rehabilitacyjna i relaksacyjna, cykliczne wyjazdy na baseny termalne w Mszczonowie z gimnastyką w wodzie, są tu warsztaty taneczne z tańcem w parach, tańcem liniowym.

Są również organizowane wyjazdy do teatru, muzeów, na wystawy i wernisaże, wycieczki krajowe i zagraniczne, edukacyjne z przewodnikiem – autokarowe, jednodniowe lub dłuższe, na które zawsze jest mnóstwo chętnych.

Dla osób zainteresowanych sportami umysłowymi działa klub brydżowy i klub szachowy, oba również cieszą się dużym zainteresowaniem.

Obecnie naszym celem jest nawiązanie relacji międzypokoleniowych, pozyskanie wolontariatu ze szkoły średniej, szkoły podstawowej, ZHP i innych organizacji młodzieżowych, nawiązanie kontaktu z młodymi animatorami, uczniami z pasją, z ciekawym hobby. Naszym celem jest stworzenie takich więzi między młodzieżą i seniorami, jakie powodowałyby wzajemne wsparcie, rozwój osobowy i zrozumienie między tymi grupami wiekowymi. Planujemy także zorganizowanie spartakiady międzypokoleniowej, która w ubiegłych latach odbyła się w Liceum im. Marii Konopnickiej i cieszyła się dużym powodzeniem. Młodzież chętnie ćwiczyła z seniorami, brała udział w konkursach, tańcu w kole i zawodach, w przerwach prowadziliśmy ciekawe rozmowy.

Pragniemy także pozyskać nowych wolontariuszy i seniorów animatorów, by stwarzać nowe możliwości dla dialogu międzypokoleniowego, wspólnego nagrywania audycji radiowych, czy telewizyjnych, odkrywania zasobów, rozwijania talentów i zainteresowań ucznia, dostosowania programu do osobowości i możliwości młodzieży i seniorów, wzmocnienia potencjału obu grup wiekowych, ich poczucia sprawczości oraz budowania wizji własnej drogi na gruncie współpracy. Zamierzamy stworzyć system spotkań indywidualnych i grupowych, wspólne dla całej grupy ogólnorozwojowe wykłady poszerzające horyzonty myślowe uczestników projektu, pogłębiające ich wiedzę.

Kilka razy w tygodniu nagrywamy audycje dla Radia Legionowo. Są to wywiady z ciekawymi mieszkańcami Legionowa i pokazy kulinarne. Nawiązaliśmy także współpracę z Komendą Powiatową Policji i przygotowujemy cykl ciekawych spotkań i debat, by poznać i przedyskutować nowe sposoby zapobiegania oszustwom i poczuć się bardziej bezpiecznym w domu, na ulicy i w Internecie. Terminy spotkań były już zaplanowane, niestety chwilowo zostały przesunięte w związku z koniecznością zapobiegania zgromadzeniom i wzrostowi liczby zakażeń. Jednak postaramy się jak najszybciej powrócić do tematu i wyznaczyć daty spotkań, gdy tylko będzie to możliwe.

Działający w LUTW zespół redakcyjny to kilkuosobowa grupa wolontariuszek, która w trakcie cyklicznych spotkań ustala tematykę artykułów, dyskutuje, jakim problemem należy zająć się wcześniej, szuka pomysłów.

Mimo szalejącej pandemii wciąż poszerzamy zakres swoich działań, tematykę wykładów i zajęć, staramy się aby były interesujące, aktualne, aby aktywizowały członków LUTW i mobilizowały do działań. Mówimy stop bezczynności, samotności, depresji. W przypadku ograniczeń mamy możliwość kształcić przez Internet i kontaktować się telefonicznie. Każdy etap życia może być ciekawy i twórczy, wystarczy tylko w to uwierzyć.

Mamy masę ciekawych pomysłów, ale również jesteśmy otwarci na nowe propozycje, jeśli chcesz włączyć się do pracy naszych wolontariuszy i zaproponować nową, interesującą formę działania, zapraszamy serdecznie.

Autor: Ewa Lipińska zastępca dyrektora Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku