zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Na zdjęciu lis na skraju drogi

Lisy w mieście

Data dodania: 4 marca 2021

Straż Miejska w Legionowie otrzymuje coraz więcej zgłoszeń dotyczących przebywania lisów na terenie naszego miasta. Spowodowane jest to ich okresem godowym, kiedy to te żyjące samotnie zwierzęta łączą się w pary do czasu odchowania młodych. W tym okresie chętnie przenoszą się na obszary zurbanizowane, blisko osiedli ludzkich, ponieważ mają tam łatwiejszy dostęp do pożywienia.

Cofnij

Ich okres ochronny (od 1 kwietnia do 30 czerwca) zbliża się wielkimi krokami, a wtedy możliwe do podjęcia działania ograniczają się jedynie do potwierdzenia przebywania lisów w danym miejscu. W tym czasie nie można na nie polować, płoszyć ich, zabijać, niszczyć ich nor.

Odławianie samic lisów w tym czasie powoduje pozostawienie potomstwa ulokowanego w norach na śmierć głodową. W myśl art. 35 ust. 1a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (t.j. z 2020 r., poz. 638) grozi za to kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Dlatego przy spotkaniu lisów prosimy o zgłaszanie miejsc ich przebywania na terenie Legionowa do Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Legionowo – nr tel. (22) 766 40 26 lub do dyżurnego Straży Miejskiej – nr tel. 986. Po ustaniu okresu ochronnego podejmiemy czynności zmierzające do odłowu tych zwierząt i przewiezienia ich na bezpieczne dla nich tereny leśne.

- Musimy sobie zdać sprawę, że lisy mieszkają też w miastach, wśród ludzi. W parkach, na budowach, działkach. Jest to spowodowane między innymi łatwym dostępem do pożywienia, część z nich zaadaptowała się do życia na naszych terenach. To dzikie zwierzęta, prowadzą skryty tryb życia, więc nie widzimy ich na ulicach, ale warto wiedzieć że żyją wśród nas. Teraz gdy rozpoczyna się ich sezon godowy z pewnością mogą one być bardziej widoczne, jednocześnie w tym momencie poddane są szczególnej ochronie. Pamiętajmy, że są to dzikie zwierzęta, a więc nieprzewidywalne. Nie próbujmy robić sobie z nimi zdjęć, nie podchodźmy do nich, ani nie próbujmy ich straszyć, gdyż może się to dla nas bardzo źle skończyć. - komentuje komendant Straży Miejskiej Adam Nadworski.