zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Tablice na ścieżce przyrodniczej/fot. MBP

Literacka ścieżka przyrodnicza

Data dodania: 29 grudnia 2021

Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie, we współpracy z Referatem Ochrony Środowiska Urzędu Miasta oraz Spółdzielnią Mieszkaniowo-Lokatorską w Legionowie, opracowała nową ścieżkę przyrodniczą na terenie miasta. Tablice, które zostały umieszczone w grudniu w pobliżu miasteczka ruchu drogowego na os. Sobieskiego i targowiska, dotyczą drzew i krzewów, które można znaleźć w tej okolicy.

Cofnij

Większość z nich poświęcona jest konkretnym drzewom (śliwie mirabelce, dębowi, brzozie, wierzbie, klonowi, jesionowi), jedna dotyczy pomników przyrody znajdujących się w Legionowie, a kolejna jest grą edukacyjną, dzięki której można nauczyć się rozpoznawania 15 gatunków okolicznych roślin.

Może wydawać się abstrakcyjne, że Miejska Biblioteka Publiczna angażuje się w takie przedsięwzięcia, jak projektowanie ścieżki przyrodniczej – mówi Tomasz Talarski, dyrektor biblioteki – jest to jednak ściśle związane z naszą wcześniejszą działalnością. Pomysł na stworzenie tablic powstał przy okazji projektu ekologicznego „Sąsiedzi, czyli co się roi w Legionowie” i współpracy z SMLW. Dowiedzieliśmy się wtedy, że w okolicach miasteczka ruchu drogowego istniała w przeszłości ścieżka przyrodnicza, a spółdzielnia dysponuje bogatymi materiałami związanymi z jej powstaniem. Umożliwiło to stworzenie nowych materiałów edukacyjnych w tej lokalizacji, wzbogaconych o nawiązania do literatury – dodaje.

Same tablice nie ograniczają się bowiem jedynie do przekazywania informacji przyrodniczych. Nie jest zaskoczeniem, że treści opracowywane przez bibliotekarzy odnoszą się także do książek o tej tematyce. Wykorzystane przez nich zostały takie książki dziecięce, jak np.: „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza czy „Drzewo życzeń” Katherine Applegate. Tablice zawierają również odsyłacze do księgozbioru biblioteki.

– Z naszego punktu widzenia opracowanie ekologicznych zagadnień w taki sposób, aby zachęcić dzieci, rodziców i edukatorów do pracy z tekstami literackimi oraz tablicami, było równie ważne, co dostarczenie informacji o poszczególnych gatunkach roślin – opowiada Karolina Błaszczak-Modzelewska, zastępca dyrektora biblioteki. – Na czterech tablicach znalazł się kod QR, który kieruje do dodatkowych materiałów edukacyjnych. Zawarte są w nich propozycje różnorodnych aktywności, które dzieci mogą wykonać wraz z opiekunami – zarówno rodzicami, jak i nauczycielami. Znalazły się wśród nich prace plastyczne, tematy do omówienia z bliskimi, ale także spacery tematyczne po Legionowie. Zadania zostały dostosowane do możliwości dzieci w dwóch grupach wiekowych – w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Chociaż zimowa aura i uśpiona przyroda nie sprzyjają tymczasowo korzystaniu ze ścieżki, to niewątpliwie wiosną zacznie ona w pełni służyć młodym mieszkańcom miasta, którzy będą mogli zyskać wiele nowych informacji, nie tylko o gatunkach drzewach i ich oddziaływaniu na środowisko, lecz także o literaturze.

źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie