zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Osoby na wystawie muzealnej

Magiczna historyczna Noc Muzeów

Data dodania: 29 maja 2024

W miniony weekend (25.05) odbyła się Legionowska Noc Muzeów, czyli najważniejsze muzealne wydarzenie roku. Do głównej siedziby muzeum oraz jego filii zawitali mieszkańcy pragnący zgłębić swoją wiedzę o Legionowie i poznać jego historię.

Cofnij

Wieczór ten obfitował w różnorodne wydarzenia. W głównej siedzibie instytucji wręczono nagrody laureatom Konkursu Wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym. Potem miały miejsce ciekawe prelekcje na temat fotografii i historii Legionowa, prezentacja nowego audio przewodnika po wystawie dotyczącej miasta oraz oprowadzanie po ekspozycji pod okiem kuratora. Chórzystki i chórzyści z Cegla Band dostarczyli rozrywki muzycznej, a dla najmłodszych przygotowano konkurs rodzinny z atrakcyjnymi nagrodami. Dużym zainteresowaniem cieszył się również wernisaż nowej wystawy czasowej „Wstecz. Legionowo na dawnej fotografii”. 

Noc Muzeów w filii na „Piaskach” dostarczyła mieszkańcom nie mniejszych emocji. Rozpoczęła się od koncertu Doroty Bonisławskiej, która zaśpiewała piosenki z okresu międzywojennego i PRL. Były to znane i lubiane utwory z tamtych czasów. Jednak był to dopiero początek atrakcji. Kolejną była wystawa czasowa o historii komiksu na podstawie kolekcji Marka Dąbrowskiego, z prelekcją Tomasza Niewiadomskiego. Kolejnym punktem wieczoru był seans filmu „Wilno 1939 – fatalny rozkaz” z wprowadzeniem samego reżysera – Janusza Petelskiego. Film i spotkanie z twórcą przyciągnęły prawdziwe tłumy.  

Jednocześnie zwiedzający mogli przez cały czas korzystać ze strzelnicy laserowej przygotowanej przez ŚZPŻŁ-Oddział Zegrze, obejrzeć pokaz broni i mundurów Grupy Rekonstrukcji Historycznej oraz odwiedzić kącik szachowy Klubu Sportowego Legion dla dzieci i młodzieży. Wszystko umiliła zaś specjalnie przygotowana grochówka. 

Ideą Nocy Muzeów jest zmiana postrzegania tej instytucji jako starej i zakurzonej z eksponatami schowanymi za szybą. Pokazują to zwłaszcza działania podejmowane przez legionowskie muzeum, które przeczą temu stereotypowi zwłaszcza podczas tego święta. Wydarzenie pokazuje, że mieszkamy w ciekawym mieście, gdzie ludzie są aktywni, radośni, a także głodni wiedzy o ich małej ojczyźnie. Nie tylko podczas Nocy Muzeów możemy zachwycać się tym, jak niezwykłe jest Legionowo, jak pomimo krótkiej historii posiada wiele licznych opowieści. Zawsze znajdziemy w nich coś nowego do odkrycia - mówi Bogdan Kiełbasiński prezydent miasta.