zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Mammografia - badania

20 września 2024
przy Kauflandzie, ul. Zegrzyńska 115
08:30 - 15:45

Zapraszamy panie w wieku 45-74 lat na badania mammograficzne do mobilnego punktu przy Kauflandzie.

W Polsce badania mammograficzne wykonywane są w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki Raka Piersi.

Mammograficzne badania przesiewowe mają kluczowe znaczenie w obniżeniu poziomu umieralności z powodu raka piersi. Mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym u kobiet w wieku 45-74, lat.

Mammografia cyfrowa jest podstawową metodą wykrywania raka piersi. Czułość mammografii w wykrywaniu zmian klinicznie bezobjawowych jest oceniane na około 93%. Jest to obrazowa metoda badania gruczołu piersiowego (sutka) z użyciem promieni rentgenowskich (promieni X).

Badanie to wykonuje się specjalnym cyfrowym aparatem rentgenowskim (mammograf). Badanie mammograficzne pozwala na odróżnienie poszczególnych struktur oraz zmian patologicznych w sutku. Pozwala na wczesne rozpoznawanie i wykrywanie guzków o średnicy około 0,5 cm i zmian tzw. bezobjawowych.

Badanie palpacyjne sutka umożliwia wykrycie guzów o średnicy powyżej 1 cm. Skuteczność diagnostyczna mammografii, połączona z badaniem klinicznym palpacyjnym, oceniana jest na 80-97%. Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie.

Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7-8 lat.

Stała kontrola piersi daje naprawdę dużą szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania oszczędzającego leczenia.

Jak przygotować się do badania?
W dniu badania nie powinno się używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu w okolicy górnej połowy ciała. Na badanie najlepiej zgłosić się w dwuczęściowym ubraniu, tak, by łatwo można było rozebrać się do pasa. Jeśli badanie jest wykonywane po raz drugi lub kolejny, pacjentka powinna przynieść opis poprzedniego badania.

Jak wykonuje się badania mammograficzne?
Podczas badania pierś jest umieszczana na małej podstawce i dociskana plastikową płytką od góry oraz z boku, co pozwala uzyskać dwa obrazy. Ucisk ten trwa zaledwie kilka sekund. Jeśli kobieta odczuwa bolesne napięcie w piersiach przed miesiączką, lepiej badanie odłożyć na inną fazę cyklu.

Badanie wykonuje technik elektroradiolog. Wynik wraz z płytą CD przesyłany jest w ciągu 2-3 tygodni pod adres zamieszkania pacjentki lub, jeśli pacjentka wyrazi zgodę w ankiecie, na adres e-mail. Interpretacja wyniku i prowadzenie leczenia należy do lekarza kierującego na badanie. Jeżeli pacjentki wykonują je profilaktycznie z własnej woli, z wynikiem powinny zgłaszać się do rejonowego lekarza internisty, czy też lekarza rodzinnego, a ten na pewno oceni zdrowie piersi i, jeśli zaistnieje taka potrzeba, pokieruje dalej.

Można także zgłosić się bezpośrednio do poradni chorób piersi, poradni (K) czy też prowadzącego ginekologa.

Zalecenia programu profilaktyki raka piersi finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia*

Kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia nawet bez żadnych dolegliwości powinny prześwietlać piersi przynajmniej jeden raz na dwa lata. *Kobiety spokrewnione z chorą na raka piersi - matki, siostry, córki powinny badanie to wykonać co roku. W grupie ryzyka są także kobiety, u których w badaniu genetycznym stwierdzono mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2.

Plakat informujący o terminach badań mammograficznych w Legionowie