zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Na zdjęciu denar rzymski

Muzealny zabytek czerwca

Data dodania: 1 czerwca 2021

W listopadzie 2018 r. do zbiorów Muzeum Historycznego w Legionowie decyzją Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków został przekazany denar rzymski, znaleziony w miejscowości Nieporęt, pow. legionowski.

Cofnij

Monetę o średnicy 1,7 cm wykonano ze srebra. Na jej awersie widoczna jest głowa Cesarza Wespazjana w wieńcu laurowym skierowana w prawo, w otoku dostrzegalne są litery [.]VESP AVG P M C[.]. Na rewersie przedstawiono Wiktorię, a w otoku widoczne są litery [.]ORIA AVG. Stempel na awers w stosunku do rewersu obrócony jest o 180 stopni. Opisana moneta wybita została w Rzymie w latach 72-73 r. po Chrystusie.

W miejscu, w którym odkryto przedstawioną na zdjęciu monetę, pracownicy Muzeum Historycznego w Legionowie i Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przeprowadzili powierzchniowe badania archeologiczne. Działanie te podjęto po otrzymaniu informacji, że na wskazanym obszarze mogło dojść do odkrycia znaleziska gromadnego monet rzymskich. Niestety przeprowadzone badania tego nie potwierdziły.

Przypominamy, że poszukiwanie zabytków, w tym również archeologicznych jest możliwe po uzyskaniu zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

źródło: Muzeum Historyczne w Legionowie