zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Tutulus

Muzeum przedstawia: zabytek czerwca

Data dodania: 12 czerwca 2024

W tym miesiącu Muzeum Historyczne w Legionowie prezentuje zabytek pochodzący prawdopodobnie z wczesnej epoki brązu. Jest to tzw. tutulus – charakterystyczny, stożkowaty guz z tarczką. Egzemplarz na tarczce ma dekorację w postaci promieniście rozchodzących się puncowanych od spodniej strony małych guzków. Tutulus na spodzie zaopatrzony jest w płaskie uszko. Takie obiekty uznawane są za dekorację stroju kobiecego lub też za okucie uprzęży końskiej. Podobne zabytki występują na obszarze Europy od wczesnej epoki brązu aż po czasy rzymskie.

Cofnij

Miejsce odkrycia tego przedmiotu nie jest znane. Powoduje to, że nie można określić czy ten przedmiot znaleziono tylko w jednym egzemplarzu, czy może towarzyszyły mu również inne zabytki.

Nie wiemy też czy tutulus odkryto na znanym już stanowisku archeologicznym, czy w miejscu dotychczas nierozpoznanym.
Z elementami życia codziennego ludności żyjącej w epoce brązu, będą mogli zapoznać się Państwo na corocznym pikniku archeologicznym organizowanym przez nasze muzeum. Na to wydarzenie zapraszamy 16 czerwca 2024 r.

źródło: Muzeum Historyczne w Legionowie