zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Grafika przedstawiająca zabytek miesiąca - osełkę

Muzeum - zabytek marca

Data dodania: 17 marca 2023

W zbiorach Muzeum Historycznego w Legionowie znajduje się kamienna osełka, która została odkryta na terenie Centrum Szkolenia Policji w trakcie prowadzonych przez pracowników muzeum wykopaliskowych badań archeologicznych. Osełkę o dł. 11,7 cm i grub. 1,7 cm znaleziono w ciałopalnym, popielnicowym grobie ludności kultury przeworskiej oznaczonym nr 168AB. Przeprowadzone badania antropologiczne wskazują, że w przytoczonym grobie pochowany został mężczyzna.

Cofnij

Obiekt 168AB miał w planie kształt prostokątny i był wypełniony czarną, smolistą ziemią zawierającą węgle drzewne oraz inne przedmioty będące darami grobowymi. Należały do nich m.in. naczynia gliniane oraz elementy uzbrojenia takie jak groty włóczni i umbo tarczy. Na podstawie wyposażenia obiektu można określić jego datować na I w. po Chr.

Należy podkreślić, że osełki nie należą do przedmiotów często odkrywanych na stanowiskach kultury przeworskiej. Materiałami, który były używane do ich wytwarzania są skały osadowe.

Więcej informacji: Rakowski T., Watemborska-Rakowska K., "Gniew jest osłą męstwa. Uwagi o osełkach z okresu wpływów rzymskich na podstawie znalezisk z cmentarzyska kultury przeworskiej w Czersku na Urzeczu", [w:] Orbis barbarorum : studia ad archaeologiam Germanorum et Baltorum temporibus Imperii Romani pertinentia Adalberto Nowakowski dedicata, red. J. Andrzejowski, C. von Carnap-Bornheim, A. Ciesliński, B, Kontny, Warszawa-Schleswig, 2017, s. 507-536.

źródło: Muzeum Historyczne w Legionowie