zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Na zdjęciu prezydent miasta Legionowo Roman Smogorzewski i Pani Pani Kamila Lipka

Nowa mieszkanka Legionowa

Data dodania: 5 grudnia 2023
Kama – tak brzmi pseudonim Pani Kamili Lipka (nazwisko po mężu Łagida), która niedawno przeprowadziła się do naszego miasta. To wyjątkowa osoba, która zasługuje na szacunek, stąd Prezydent Miasta Legionowa Roman Smogorzewski, osobiście powitał ją bukietem biało-czerwonych kwiatów.
Cofnij

Dzisiaj, 5 grudnia, w DPS Kombatant Prezydent Smogorzewski spotkał się z Panią Kamilą i oficjalnie powitał ją w Legionowie. To właśnie ona, jako łączniczka przenosiła pistolety na punkty szkoleniowe oraz meldunki. Jako dziewczynka uczestniczyła w konspiracji w latach 1939-1944.

Przyjęcie Pani do naszej społeczności jest dla nas wielką radością i ogromnym zaszczytem. To dzięki Pani możemy żyć dzisiaj tutaj w pokoju, ciesząc się wolnością. Mamy świadomość, że to Pani pokolenie walczyło o Ojczyznę i bezpieczny dom. Mamy wobec Pani, łączniczki „Kamy”, dług wdzięczności oraz szacunek za poświęcenia jakie były Pani udziałem. Legionowo to miejsce, w którym różnorodność, serdeczność i otwartość tworzą wyjątkową atmosferę. Mamy nadzieję, że poczuje się Pani tu jak w domu, a legionowska społeczność stanie się dla Pani przyjaznym miejscem pełnym ciepła i życzliwości. - zwracał się do Pani Kamili prezydent w liście powitalnym, który wraz z drobnymi upominkami otrzymała nowa mieszkanka Legionowa.

Muzeum Powstania Warszawskiego tak pisze na temat oddziałów i akcji, w których Pani Kamila brała udział: VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2 Rejon (Bródno, Targówek, Targówek Fabryczny) - zgrupowanie 658 - łączniczka ppor. Zaremby, który przejął dowodzenie 2. plutonem "Katarzyny" włączając jednostkę do zgrupowania 658. Podczas Powstania Kamila Lipka przenosiła meldunki przez ulice Pragi i tereny kolejowe, przez które osoby dorosłe bez rewizji przenieść nie mogły. Uczestniczyła w ewakuacji oddziału z Targówka Fabrycznego na Grochów i wpadki transportu broni na rykszy przy przejeździe kolejowym przy ul. Podskarbińskiej – tak wygląda historia małoletniej łączniczki, która pomagała w drużynie brata. Jej starszy brat Janusz ps. Drewnowski walczył na Mokotowie. Po Powstaniu znalazł się w niewoli jenieckiej, w Stalagu XB Sandbostel, gdzie zmarł. Miał 20 lat. Jak czytamy na stronach powstańczych biogramów, przysięgę złożyła przed Romualdem Taffem w kwietniu 1944 r.

Pani Kamila od stycznia 1945 roku działała w harcerstwie jako zastępowa, a potem drużynowa gromady zuchowej. Z wykształcenia jest technikiem ekonomii. Otrzymała takie odznaczenia jak Warszawski Krzyż Powstańczy, Medal 30-lecia PRL i Medal 40-lecia PRL