zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Na zdjęciu materiały budowlane w poj. na odpady zmieszane

Odpady pod kontrolą

Data dodania: 21 lipca 2021

Choć od wejścia w życie zasad segregacji odpadów minęło już sporo czasu, to wielu mieszkańców się do niej nie stosuje. Prowadzi to choćby do zapełniania się wiat śmietnikowych niedozwolonymi odpadami, których firma odbierająca śmieci zgodnie z przepisami nie zabiera.

Cofnij

W ostatnim okresie do takiej sytuacji doszło w jednej ze wspólnot mieszkaniowych przy ul. Zegrzyńskiej. Pierwsze z informacji, które ukazały się w Internecie na temat sterty śmieci i braku ich odbioru przez firmę MS-EKO były nieprawdziwe (m.in. na profilu jednego z radnych).

Odbiór odpadów z wiaty przy ul. Zegrzyńskiej nastąpił w dniu i godzinach zgodnych z harmonogramem. Natomiast pozostawienie przez firmę części śmieci nie było przypadkowe. W altanie pozostawiono materiały budowlane – styropian, gruz, czyli elementy, które powinny trafić do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych znajdującego się przy ul. Olszankowej 36. Dzięki reakcji Urzędu Miasta Legionowo, firmy MS-EKO oraz zarządcy udało się uporządkować miejsce i rozwiązać sytuację.

Od 1 lipca br. funkcjonuje nowy harmonogram odbioru śmieci. Dotychczas nie stworzył on problematycznych sytuacji. A dodatkowe pojemniki na bio odpady są systematycznie zapełniane. Jednakże wymaga to od mieszkańców przestrzegania zasad segregacji odpadów. Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miasta informuje, że w przypadku wspólnot/spółdzielni istnieje również możliwość dostawienia dodatkowych koszy na odpady (jeśli pozwala na to miejsce).

Obserwowanym problemem jest również podrzucanie śmieci do otwartych wiat przez postronne osoby. Aby się tego ustrzec, spółdzielnia mieszkaniowa i KZB w większości przypadków przebudowały istniejące wiaty śmietnikowe. Są one obecnie zamykane, a dostęp do nich mają tylko lokatorzy z okolicznych budynków. Do podjęcia podobnych kroków zachęcamy inne wspólnoty mieszkaniowe – mówi Jacek Kaca, zastępca kierownika Referatu Ochrony Środowiska.

Należy pamiętać, że przy odbiorze śmieci w przypadku budynków wielorodzinnych, czyli bloków mieszkalnych stosowana jest odpowiedzialność zbiorowa, co oznacza, że cała wspólnota odpowiada finansowo za brak segregacji odpadów.

Już od sierpnia Urząd Miasta Legionowo planuje (zgodnie z obowiązującymi przepisami) przeprowadzanie częstszych kontroli związanych z segregacją śmieci zarówno wśród mieszkańców, jak i przedsiębiorców.

Na zdjęciu styropian w koszach na odpady