zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Plakat Międzynarodowy Miesiąc AAC

Październik – Międzynarodowy Miesiąc AAC

Data dodania: 13 października 2022
Od 2007 roku październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Alternatywnych i Wspomagających Metod Komunikacji, a tegoroczne hasło obchodów to “Pokaż swój głos”.
Cofnij

W październiku mówimy o wszystkich osobach, które do porozumiewania się nie mogą wykorzystywać mowy. Da się rozmawiać za pomocą obrazków i gestów, dlatego co roku Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie, wspólnie z Fundacją „Promień słońca”, w ramach Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego, organizuje dedykowaną akcję, starając się zaangażować w nią dzieci z innych placówek oraz organizacje, instytucje i media z terenu powiatu.

W tym roku w akcji biorą udział uczniowie:

  • Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Legionowie;
  • Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jabłonnie;
  • Szkoły Podstawowej im. Józefa Wybickiego w Janówku;
  •  Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Legionowie;
  •  II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie;
  •  Niepublicznego Liceum Językowego Academy of the Future” w Legionowie.

Terapeutki  z PZSiPS  poprowadzą w szkołach zajęcia w formie warsztatowej. Dzieci poprzez zabawę, a młodzież poprzez ćwiczenia odkryją  inne niż  werbalna sposoby komunikacji. Do wyboru będą mieli gesty, symbole obrazkowe (Picture Communication System), sprzęt przeznaczony dla osób niemówiących oraz specjalistyczne programy komputerowe z syntezatorem mowy. W trakcie zajęć mogą m.in. przygotować tzw. albumy aktywności. Są to pomoce pozwalające na dopasowywanie symboli osób, rzeczy lub czynności do obrazków. Poznają również podstawowe zasady systemu gestów Makaton.

źródło: Powiat legionowski