zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Polski banknoty i monety

Podatki i opłaty - w Legionowie bez podwyżek!

Data dodania: 5 grudnia 2023

W środę 29 listopada legionowscy radni wyrazili zgodę na prośbę Prezydenta Miasta Legionowo Romana Smogorzewskiego, by mimo inflacji nie podnosić lokalnych podatków. To dobra informacja dla mieszkańców mając na uwadze fakt, że Ministerstwo Finansów właśnie ogłosiło nowe stawki maksymalne podatków i opłat lokalnych na 2024 rok, które przewidują podwyżki o 15 procent w porównaniu z rokiem 2023. Ta najwyższa od lat podwyżka podatków lokalnych, w tym podatku od nieruchomości, została spowodowana przez wyjątkowo wysoką inflację, która ostatnio szaleje w gospodarce.

Cofnij

- Biorąc pod uwagę trudną sytuację mieszkańców Legionowa, związaną z wzrastającymi kosztami codziennego życia, postanowiłem nie podwyższać podatków lokalnych w przyszłym roku. Nie jest to łatwe, bowiem koszty utrzymania całej tej rozbudowywanej co roku infrastruktury miejskiej są z roku na rok coraz wyższe – mówi prezydent Roman Smogorzewski. - Tę decyzję przedstawiłem Radzie Miasta Legionowo z nadzieją, że znajdzie ona większość w radzie i podatki dla wszystkich mieszkańców dotyczące mieszkań, działek i działalności gospodarczej zostaną na poziomie z roku ubiegłego. Oceniając wpływ inflacji to rezygnacja z wpływu do budżetu o około 3,5 miliona złotych.

Regularne wpływy z podatków to znacząca pozycja w każdej gminie. Niemniej władze miasta mają nadzieję na zdobycie większej ilości dotacji zewnętrznych, zwłaszcza po zmianie obecnych decydentów w rządzie. Prezydent ma nadzieję, że uda się zbudować budżet proinwestycyjny, by zapewniał dalszy rozwój miasta.

Podczas listopadowej sesji Rada Miasta Legionowo w drodze uchwały określiła wysokość stawek podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych. Wprowadziła też opłatę targową określając zasady jej ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek. Stawki maksymalne ogłoszone w Obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 21 lipca 2023 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na 2024 rok wzrosły o około 15% w stosunku do stawek maksymalnych z roku 2023. W przedłożonym przez Prezydenta Miasta Legionowo projekcie uchwały w sprawie podatków i opłat lokalnych stawki podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych oraz zasady ustalania i poboru, terminy płatności i wysokość stawek opłaty targowej na 2024 rok utrzymano na poziomie 2023 roku. Radni przychylili się do prośby prezydenta i zgodnie uchwalili, że podwyżek opłat dla mieszkańców nie będzie.

- Często jak rozmawiam z mieszkańcami o problemach dnia codziennego, słyszę o tym jak wszystko drożeje, jak rosną koszty utrzymania mieszkań i domów, jak rosną ceny żywności. Miastu też nie jest łatwo. Koszty energii elektrycznej wzrosły od 1 stycznia tego roku o ponad 300%, a koszty inwestycji wzrosły prawie drugie tyle. Szukamy więc innych sposobów, by ulżyć mieszkańcom i jednocześnie zapewnić miastu sprawne funkcjonowanie. Duże oszczędności przyniosą inwestycje, które w tej chwili są realizowane na terenie miasta – wymiana starego oświetlenia na energooszczędne, ledowe oprawy, a także montaż paneli fotowoltaicznych na dachu ratusza. – mówi Prezydent Miasta Legionowo Roman Smogorzewski.