zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Na zdjęciu szczęśliwa rodzina podczas czytania książek/fot. Poczytalnia

Podsumowanie projektu „Biblioteka rodzin”

Data dodania: 3 listopada 2022

Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie zrealizowała w tym roku autorski projekt „Biblioteka rodzin”.

Cofnij

Projekt składał się z kilku etapów, a jego celem było zarówno zwiększenie liczby czytelników i zapewnienie im wartościowej rozrywki, jak i wsparcie rodziców w zrozumieniu, jakie działania mogą podjąć, żeby usprawnić naukę czytania u ich dzieci i rozbudzić w nich miłość do książek. W ramach realizacji projektu uczestnicy zyskali szansę poznania pracy ilustratora, dowiedziały się, czym jest pop-up i jak go wykonać, ale przede wszystkim mogli poczuć, że biblioteka jest przyjaznym miejscem dla całych rodzin.

Pierwsze działania projektowe rozpoczęły się wiosną 2022 r. cyklem spotkań ze specjalistami. W wybrane soboty kwietnia i maja Poczytalnię odwiedzili wyjątkowi goście: pedagożka, fizjoterapeutka i psycholożka. Zaproszone ekspertki przeprowadziły warsztaty na temat trudności związanych z nauką czytania, podpowiedziały, jak pracować z dziećmi w różnym wieku, odpowiedziały na pytania uczestników oraz udzieliły krótkich indywidualnych konsultacji. W trakcie spotkań dla dorosłych przeprowadzono zajęcia animacyjne dla dzieci, tak żeby rodzice mogli bez przeszkód zyskiwać nową wiedzę, podczas gdy dzieci miały zapewnioną zabawę i zajęcia plastyczne inspirowane książkami.

Również w maju odbyły się zajęcia dla młodszych czytelników z ilustratorem książek Danielem de Latourem, który przeczytał jeszcze niepublikowane rozdziały kolejnej części „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek” autorstwa Justyny Bednarek. Następnie zaprosił wszystkich do wspólnego tworzenia kartek pop-up. Uczestnicy spotkania mieli też okazję zdobyć autograf artysty oraz zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie.

Książki z „wyskakującymi” ilustracjami, czyli pop-up, cieszą się dużą popularnością wśród czytelników, zwłaszcza tych najmłodszych. W związku z tym w ramach projektu odbył się „Tydzień z pop-upem”, podczas którego chętne osoby przygotowywały tematyczne kartki z ruchomymi elementami. Przygotowano także krótkie filmy instruktażowe, prezentujące zasady tworzenia tego typu rysunków. Można je obejrzeć na kanale Poczytalni na portalu YouTube.

Na Facebooku biblioteki udostępniano też filmy popularnych youtuberów, którzy podpowiadali, jak w ciekawy sposób można rodzinnie spędzić czas z książką.

Osobom, które mają już sprawdzone metody na domowe chwile z książką, zaproponowano konkurs: „Przepis na rodzinne czytanie”. Uczestnicy wysyłali zdjęcia, które prezentowały ich pomysły na wspólną lekturę. Zwycięzcy konkursu otrzymali vouchery na rodzinne sesje fotograficzne, a autorzy wyróżnionych prac bony zakupowe do popularnej księgarni. Wszystkie nadesłane na konkurs zdjęcia stanowią teraz unikatową wystawę w bibliotece, dzięki której zyskała ona bardziej udomowiony charakter, a jej użytkownicy otrzymali możliwość zainspirowania się przykładem innych. Ma ona również rozbudzić wśród czytelników przekonanie, że biblioteka jest miejscem wspólnym, należącym do wszystkich mieszkańców miasta, a nie anonimową i odległą instytucja.

Otwarcie wystawy i wręczenie nagród odbyło się 8 października – w dniu finału projektu „Biblioteka rodzin”. Rozpoczął się on spektaklem Teatru Czwarte Miasto pt. „Pchła Szachrajka”, który obudził w dorosłych radosne wspomnienia dzieciństwa, a dla młodszych odbiorców był szansą na zaangażowanie się w tworzenie dynamicznej opowieści o przygodach psotnej Pchły, która bawiod blisko 70 lat.

Po spektaklu atmosfera była równie gorąca, a to za sprawą animacji przygotowanych przez bibliotekarzy. Wszyscy chętni mogli stworzyć własny cyrk z papieru lub Pchłę Szachrajkę z foliowej torebki, a także nauczyć się podstaw żonglerki i kręcenia zwierząt z balonów.

Zwieńczeniem pełnej wrażeń soboty były skierowane do młodzieży warsztaty komiksowe „NIE TYLKO! dla ryjówek” prowadzone przez mistrza komiksu przyrodniczego Tomasza Samojlika. Celem twórczości takich tytułów jak m. in. „Ryjówka przeznaczenia”, „Umarł Las” czy „Wiedźmun” jest przełożenie specjalistycznej wiedzy naukowej na język zrozumiały dla młodych odbiorców. Podczas warsztatów przekazał on uczestnikom tajniki tworzenia opowieści obrazkowych, począwszy od wymyślania ich fabuły, poprzez tworzenie bohaterów, po budowanie świata zamkniętego w komiksowych kadrach. Udzielił mnóstwa wskazówek podkreślając, że komiks potrafi narysować każdy – wystarczy do tego nakreślenie ziemniaka i makaronu (!). Młodzi amatorzy komiksów stworzyli swoje prace przy pomocy materiałów plastycznych zapewnionych przez bibliotekarzy, natomiast sam Tomasz Samojlik dokładnie przyglądał się dymkowym historiom i wspólnie z ich autorami analizował je, wskazywał kierunek dalszego tworzenia oraz dopowiadał szczegóły ze swojej pracy. Dodatkową atrakcją była możliwość otrzymania autografów autora na własnych egzemplarzach jego książek.

Chociaż projekt „Biblioteka rodzin” dobiegł końca, działania skierowane do najmłodszych mieszkańców miasta oraz ich opiekunów nadal będą jednym z priorytetów legionowskiej biblioteki i jej pracowników, którzy chcą, aby stała się ona dla swoich użytkowników nie tylko miejscem rozrywki, zdobywania wiedzy i odpoczynku, lecz także budowania relacji międzyludzkich.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie