zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Naszywka z logo Straży Miejskiej w Legionowie

Poszukiwania zakończone happy endem

Data dodania: 29 listopada 2021

W poniedziałek, 22 listopada br. około godziny 18:20 patrol Straży Miejskiej został skierowany na ul. Sobieskiego w celu sprawdzenia zgłoszenia dotyczącego przebywającej i błąkającej się w tym rejonie starszej kobiety. Ostatecznie okazało się, że jest to poszukiwana zaginiona seniorka z Wilanowa.

Cofnij

Po dotarciu na miejsce strażnicy jednak nikogo nie zastali. Rozpoczęli więc poszukiwania w okolicy. Po pewnym czasie odnaleźli kobietę, której wygląd odpowiadał opisowi podanemu w zgłoszeniu. Starsza pani nie wiedziała, gdzie się znajduje oraz jak się znalazła w Legionowie. Strażnicy miejscy za zgodą przeszukali jej torbę, gdzie odnaleźli telefon. Dzięki numerom, które się w nim znajdowały udało się skontaktować z jej rodziną i doprowadzić sprawę do szczęśliwego zakończenia.

Jak zapobiegać zaginięciom na podstawie wskazówek policji:

  1. Przede wszystkim kontrolujmy co dzieje się z naszymi seniorami. Wystarczy telefon by wiedzieć czy są w domu.
  2. Dobrze poprosić sąsiadkę by zwróciła uwagę na naszego bliskiego i w sytuacjach niepokojących zadzwoniła do nas.
  3. Nakłaniajmy bliskich do noszenia dowodu osobistego, nawet jeśli nie mają wieku seniora i dobre zdrowie. Nigdy nie wiemy kiedy zdarzy się wypadek, wylew lub inna sytuacja medyczna, która skończy się  szpitalem. Trudno znaleźć rodzinę kogoś kto trafia do szpitala jako NN, a do tego nie można odtworzyć danych z komputera szpitala, nawet jeśli chory już tam był.
  4. Na wewnętrznej stronie ubrania naszego bliskiego należy wszyć „metki” z imieniem, nazwiskiem i adresem oraz numerem telefonu, pod który należy dzwonić, jeśli dana osoba nie będzie wiedziała, jak trafić do domu. Na „metkach” wszytych do ubrania lub na osobnej kartce noszonej w kieszeni warto zapisać, na co choruje nasz bliski i jakie leki przyjmuje. Metki zastępowane są opaskami lokalizowanymi na nadgarstkach.
  5. Jeśli osoba starsza, mająca kłopoty z pamięcią, samodzielnie porusza się po mieście lub podróżuje koniecznie musi mieć ze sobą telefon komórkowy, w którym zapisane są numery do rodziny. Na liście kontaktów telefonu komórkowego osoby starszej warto wpisać numer ICE (ang. In case of emergency, pol. w nagłym wypadku - jest to telefon, pod który będą dzwonić ratownicy w razie wypadku. Należy wybrać numer osoby z najbliższej rodziny, najlepiej osoby mającej prawo jazdy i samochód, która mogłaby szybko dostać się na miejsce wypadku);
  6. W sprzedaży są lokalizatory GPS, które można osobie starszej umieścić na ubraniu, nadgarstku itp.  i w sytuacji oddalenia od miejsca stałego pobytu śledzić trasę.
  7. Warto znać ubrania naszego bliskiego, aby w przypadku zaginięcia móc opisać jego ubiór lub wydedukować go na podstawie brakujących części garderoby;
  8. Warto mieć aktualne zdjęcia bliskiego by w razie potrzeby przekazać je Policji;
  9. Warto znać ulubione miejsca seniora, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że udał się właśnie tam.

Nasz bliski zaginął. Co robić?

  1. Jak najszybciej powiadom najbliższą jednostkę Policji;
  2. Przekaż Policji wszystkie informacje dotyczące osoby zaginionej;
  3. Dokładnie przeszukaj okolicę, prześledź krok po kroku trasę, którą mógł przebyć zaginiony, możesz pokazać zdjęcie zaginionego osobom, które mieszkają  lub pracują w pobliżu;
  4. Sprawdź wszelkie miejsca, w których osoba zaginiona może przebywać, zadzwoń do znajomych;
  5. Warto aktywnie uczestniczyć w poszukiwaniach, trzeba rozdzielić zadania między rodzinę, przyjaciół i wszystkich, którzy chcą i mogą pomóc.

Jak mogę pomóc osobie zaginionej?

  1. Bardzo ważna jest nasza czujność i empatia w kontaktach z seniorami z naszego otoczenia. Jeśli widzimy kogoś kto zachowuje się w naszym odczuciu dziwnie, wygląda na zagubionego i jednocześnie prosi np. o wskazanie którędy dojść na dworzec, bądźmy otwarci na zapytanie i zweryfikowanie planów tej osoby. Jeżeli posiadamy informację, że taka osoba ma problemy w pamięcią i w przeszłości występowały incydenty związane z niekontrolowanym opuszczeniem miejsca zamieszkania to koniecznym jest powiadomienie najbliższej rodziny lub jednostki Policji.
  2. To samo dotyczy nietypowego ubrania np. na zewnątrz jest zimno  a widzimy seniora w swetrze i kapciach - nie jest to normalny ubiór i powinno to wzbudzić nasze podejrzenia, że może potrzebować pomocy.

Co robić kiedy ustalimy, że ktoś się zgubił i mamy bezpośredni kontakt z taką osobą?

  1. Poprosić o dane lub kontakt do rodziny, a jeśli nie możemy tego ustalić, skontaktujmy się z numerem alarmowym 112 lub 997 tj. najbliższą komendą Policji. Z pewności uzyskamy pomoc. Takie działanie może uratować czyjeś zdrowie i życie.