zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Ścieżka edukacyjna „Ptasi azyl"

Data dodania: 3 kwietnia 2019

Ścieżka edukacyjna „Ptasi azyl” znajduje się w kompleksie leśnym przy ulicy Prymasowskiej w Legionowie. Ścieżka została utworzona dzięki zawarciu porozumienia między Gminą Miejską Legionowo a Nadleśnictwem Jabłonna. Realizacja projektu jest odpowiedzią na apele mieszkańców dotyczące zagospodarowania lasu przy ulicy Prymasowskiej. Otwarcie ścieżki już 5 kwietnia o godzinie 12:00.

Cofnij

Trasa ścieżki rozpoczyna się przy figurce Matki Boskiej i dwustuletnim dębie szypułkowym (przyszłym pomnikiem przyrody) na rogu ulic Mieszka I i Prymasowskiej a kończy na wysokości ulicy Dwernickiego. Ścieżka przebiega przez najładniejsze miejsca znajdujące się w lesie, w tym przez wydmy. Długość ścieżki wynosi około 1,5 km.

Na ścieżce znajduje się 7 przystanków tematycznych:

  • tablica powitalna z mapą ścieżki i regulaminem,
  • tablica edukacyjna: „Ptaki naszych lasów”,
  • kostki wiedzy: „Ptaki śpiewające”,
  • tablica edukacyjna: „Krukowate”, „Budki lęgowe”,
  • kostki wiedzy: „Ptaki nocne, drapieżne, sowy i wodne”,
  • tablica edukacyjna: „Charakterystyka zewnętrzna ptaka”, „Ptasi budzik”,
  • tablica interaktywna: „Jaki to ptak”.

Podczas spaceru każdy może dowiedzieć się nieco więcej na temat życia ptaków, ich zwyczajów i nauczyć się rozpoznawać podstawowe ich gatunki. Większość ptaków przedstawionych na tablicach żyje w lesie, w którym znajduje się ścieżka.

Aby na trasie ścieżki się nie zgubić, należy wypatrywać na drzewach znajdujących się na jej trasie namalowanego białego kwadratu przeciętego zieloną wstęgą (od lewego górnego rogu do prawego dolnego)- jest to symbol ścieżki edukacyjnej. Dodatkowo trasa jest oznaczona zielonymi strzałkami wskazującymi kierunek marszu.

Ścieżka wychodzi naprzeciw potrzebom ochrony środowiska i edukacji ekologicznej. Zachęca do czynnego wypoczynku, umożliwia poznanie walorów przyrodniczych terenu.

Ścieżka przybliży mieszkańcom Legionowa bogaty i mało znany świat ptaków. Zachęcamy do odwiedzania ścieżki dydaktycznej głównie przedszkolaków, uczniów, nauczycieli, rodziny oraz wszystkich miłośników przyrody.

Projekt zrealizowano z funduszy Urzędu Miasta Legionowo przy merytorycznej pomocy Nadleśnictwa Jabłonna.