zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Plakat promujący akcję świeć przykładem

Świeć przykładem

Data dodania: 8 października 2021
Od 1 października 2021 r. policja rozpoczęła akcję informacyjno-edukacyjną skierowaną do pieszych pn. „Świeć Przykładem”. Jej celem jest przypominanie i uświadamianie pieszym o potrzebie korzystania z elementów odblaskowych oraz bezpiecznym poruszaniu się po drodze.
Cofnij

Jesienią i zimą, dzień jest krótszy, a warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu. Piesi na drogach stają się słabo widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego. Na nieoświetlonej drodze pieszy, który ma na sobie ubrania w ciemnych kolorach jest słabo widoczny dla kierowcy samochodu. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania.

Bycie bezpiecznym równa się też bycie widocznym!

Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków tj. z przodu i z tyłu.

Przypominany, że zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

 • Noś odblaski – nie gadżety!
  • Przy zakupie odblasku zwróć uwagę czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że jest to gadżet – a nie odblask. 
 • Bądź widoczny – nie zasłaniaj!
  • Sprawdź czy elementy odblaskowe nie są zasłonięte np. przez szalik, torbę czy plecak.
 • Dbasz o zdrowie? Świeć Przykładem!
  • Lubisz biegać? Używaj elementów odblaskowych, jeśli nie masz na stałe wszytych w ubranie sportowe.
 • Kochasz? Zadbaj o bezpieczeństwo!
  • Zadbaj, aby Twoi bliscy byli widoczni na drodze i używali elementów odblaskowych.
 • Myśl i żyj!
  • Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza.
  • Idąc poboczem lub jezdnią idź lewą stroną drogi.
  • Zachowaj szczególną ostrożność przechodząc przez jezdnię.

źródło - BRD KGP