zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Widok systemu YourWay

System YourWay w ratuszu

Data dodania: 14 czerwca 2024

W legionowskim ratuszu zastosowane zostało kolejne rozwiązanie związane ze wsparciem osób z niepełnosprawnościami. Tym razem jest to system YourWay pomagający osobom niewidomym oraz słabowidzącym, w łatwiejszym poruszaniu się w przestrzeni publicznej.

Cofnij

Do korzystania z systemu potrzebny jest telefon komórkowy wyposażony w bezpłatną aplikację YourWay. Wystarczy znaleźć się z uruchomionym telefonem w pobliżu nadajnika, aby ten zasygnalizował swoją obecność. Na zakup systemu urząd miasta pozyskał dofinansowanie z PFRON-u. Wewnątrz budynku ratusza znajduje się 60 urządzeń w ramach YourWay, których całkowity koszt wyniósł 36.358,80 zł. Jednakże wkład miasta wyniósł zaledwie 20%, więc niewiele ponad 7 tys. zł. W Urzędzie Miasta Legionowo system działa na każdym piętrze, a obsługuje go 60 urządzeń.

Czym dokładnie jest system YourWay?

Frima Altix na zlecenie Fundacji Szansa dla Niewidomych opracowała system YourWay. Dzięki niemu osoby niewidome i słabowidzące mogą łatwiej poruszać się w skomplikowanej przestrzeni miasta (m.in. znaleźć interesujący budynek, przystanek komunikacji publicznej), jak również w obiektach użyteczności publicznej (znaleźć wejście, wyjście, interesujący pokój, windę), a także odnaleźć miejsca, które zostały przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Aby korzystać z systemu potrzebny jest telefon komórkowy wyposażony w aplikację YourWay. Aplikacje można pobrać bezpłatnie. Gdy osoba niewidoma z uruchomionym telefonem znajdzie się w pobliżu nadajnika YourWay, zasygnalizuje on swoją obecność. Telefon otrzyma informacje tekstową lub nadajnik sam się odezwie. Działa w sposób nawigacyjny, tzn. stoisz przed budynkiem, jesteś w holu głównym, po prawej stronie znajduje się winda. Wystarczy zainstalować kilkanaście takich nadajników w budynku, aby stał się on przyjazny dla osób z dysfunkcją wzroku!

Aplikacja YourWay to nie tylko nawigacja po obiektach, to także stale rozwijana baza obiektów przystosowanych do osób niepełnosprawnych, wystarczy wpisać miasto, do którego chce się wybrać, a YourWay wyświetli obiekty, które są przystosowane i na jakie przystosowania możemy liczyć. Obiekty mogą dodawać użytkownicy systemu ale także ich właściciele. System YourWay jest użyteczny także dla osób pełnosprawnych, które szukają informacji. Nadajnik może być tzw. tablicą ogłoszeniową, oprócz informacji nawigacyjnych, może przekazywać wszelkie ważne informacje takie jak na przykład: godziny otwarcia, telefony, ogłoszenia, czy inne ważne treści.