zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Antybiotyk dla lisów w torebce

Szczepionki na wściekliznę dla lisów

Data dodania: 10 maja 2022

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim informuje, że w trosce o ochronę mieszkańców przed wścieklizną, wraz z pomocą strażników miejskich, w dniach od 11 do 13 maja na terenie Legionowa zostanie ręcznie rozłożona szczepionka przeciwko wściekliźnie dla lisów. W ramach akcji wybrano miejsca, w których je obserwowano.

Cofnij

Szczepionki mają formę szarych lub brązowych kostek wielkości pudełka do zapałek. Otoczka szczepionki to mączka mięsno-kostna albo rybna z wyrazistym zapachem, który wabi lisy. Szczepionka jest przeznaczona dla zwierząt dzikich, dlatego też nie należy jej dotykać – ludzki zapach odstraszy zwierzęta, które jej nie przyjmą.

Szczepionka nie powoduje odporności dla psów i kotów, ale nie stanowi dla nich zagrożenia – niemniej jednak nie należy pozwalać na zjadanie jej przez zwierzęta domowe.

Trzeba podkreślić, że głównym nosicielem wirusa są właśnie lisy, dlatego to one są celem akcji. Żyją coraz bliżej człowieka, na dodatek często żywią się z tych samych misek, co psy i koty. O przeniesienie choroby jest więc łatwo.

Planujemy rozłożyć 1700 dawek szczepionki w wybranych miejscach miasta. Nie stanowi ona zagrożenia dla mieszkańców i jest całkowicie bezpieczna. Szacujemy, że lisów na okolicznych terenach może być kilkaset. Dlatego wyszczepienie „lisów miejskich” przed wścieklizną jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców – o akcji mówi Maciej Wierzchoń, Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Według informacji przekazanych przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii (dane z 22.04), jak dotychczas w 2022 r. na terenie województwa mazowieckiego wykryto 23 przypadki wścieklizny z czego 9 w Warszawie. Natomiast w ubiegłym roku odnotowano łącznie 110 przypadków wścieklizny u zwierząt w naszym województwie na 115 w całej Polsce. Były to nie tylko te dziko żyjących, ale też domowe, np. koty.

Choroba ta jest jedną z najdłużej znanych i najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralny układ nerwowy, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury.