zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Na zdjęciu osoba w kominiarce

Uważaj na oszusta podającego się za krewnego

Data dodania: 14 marca 2017

Metoda „na wnuczka” charakteryzuje się tym, że oszuści dzwonią na telefon domowy przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica.

Cofnij

Tłumaczą, że mają niepowtarzalną okazję zakupić przedmiot w promocyjnej cenie lub znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji życiowej (np. wypadek drogowy) i proszą o pożyczkę finansową.

Oszuści twierdzą, że nie mogą osobiście przyjechać po pieniądze, więc wysyłają po nie swojego dobrego znajomego lub kolegę.

Po jakimś czasie znajomy „wnuczka” zjawia się w mieszkaniu ofiary i odbiera przekazaną w dobrej wierze kwotę pieniędzy przeznaczoną przez seniora na pomoc „wnuczkowi”.

Dlatego pamiętaj:

  • Bądź ostrożny w kontaktach z nieznajomymi.
  • Nigdy pochopnie nie przekazuj pieniędzy osobom, które podają się za krewnych.
  • Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”’ kontaktując się bezpośrednio z osobami najbliższymi.

Gdy masz wątpliwości, co do tożsamości osoby, koniecznie powiadom Policję.