zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Termometr rtęciowy

W czasie letnich upałów pamiętajmy o dzieciach i seniorach

Data dodania: 22 lipca 2022
Lato w pełni. Temperatury w słońcu są coraz wyższe, dlatego w czasie wypoczynku i wakacyjnych aktywności zatroszczmy się o najbliższych, szczególnie o dzieci i seniorów.
Cofnij

Aby bezpiecznie spędzić urlop z rodziną i cieszyć się słońcem, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze chrońmy dzieci i osoby starsze przed nadmiernym przegrzaniem, nasłonecznieniem i odwodnieniem. Jeśli już musimy przebywać na zewnątrz, nośmy przewiewnie ubrania i obuwie. Nie zapominajmy również o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych.

Dla lepszego nawodnienia organizmu pijmy regularnie duże ilości płynów, unikając napojów zabierających cukier lub alkohol. Spożywajmy lekkie posiłki, zwracając uwagę na ich świeżość – szczególnie nabiału, lodów i mrożonek.

Ważne jest również unikanie forsownego wysiłku fizycznego oraz dużych różnic temperatur np. między klimatyzowanymi pomieszczeniami a temperaturą na zewnątrz. 

W ciągu dnia zasłaniajmy okna po stronie nasłonecznionej, utrzymując chłód w pomieszczeniu. Zamykajmy drzwi i okna w pomieszczeniach klimatyzowanych. Unikajmy wychodzenia na zewnątrz w najgorętszej porze dnia tj. między 10:00 a 17:00. W upalne dni pilnujmy, aby nie zostawiać w samochodzie dzieci i zwierząt.

Najlepiej unikajmy nadmiernego nasłonecznienia, gdy jednak się opalamy, używajmy kremów z filtrem ochronnym. Korzystajmy również z chłodnych pryszniców i kąpieli, ale pamiętajmy, że zimny prysznic po przebywaniu w upale może spowodować szok termiczny.

Objawy przegrzania to osłabienie, zawroty głowy, nudności i wymioty, a także kurcze mięśni i utrata przytomności.

W razie niebezpieczeństwa najlepiej skontaktujmy się z odpowiednimi służbami.

  • 112 – numer alarmowy
  • 999 – Pogotowie Ratunkowe
  • 998 – Straż Pożarna
  • 997 – Policja

źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej