zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Trening jogi

„W poszukiwaniu straconego spokoju” – odkrywanie życiowej harmonii w bibliotece

Data dodania: 21 czerwca 2024

Bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie stawiają w tym roku wsparcie odbiorców w poszukiwaniu spokoju, harmonii i życiowej równowagi. Wspólnie z użytkownikami biblioteki zagłębią się w wyciszającą literaturę i będą pracować z emocjami. Wszystko w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą 24 500 zł, którego dobry początek miał miejsce podczas czerwcowego spotkania z jogą nidrą i literaturą relaksacyjną.

Cofnij

Kulminacja wydarzeń planowana jest na jesień, jednak już teraz bibliotekarze zbierają inspiracje. Chcą, aby każdy mógł odnaleźć w bibliotece spokój i literacką pomoc w nagłych przypadkach. Proponowane lektury będą wspierały podjęcie kontaktu z naturą i samym sobą, trening uważności, relaksację, skupienie na byciu tu i teraz – temu służyć mają również biodróże. Termin stworzony przez Michała Książka, autora „Atlasu dziur i szczelin”, będzie hasłem przewodnim spaceru po „miejskiej dżungli”. Ogłoszony zostanie także konkurs dla dorosłych i młodzieży. Jego efektem będzie „Księga zwycięstwa przyrody nad człowiekiem. Legionowo”, czyli relacje z miejsc, w których natura wygrywa rywalizację o przestrzeń z ludźmi.

Planowane są spotkania i warsztaty nie tylko z autorami bardzo poczytnych poradników, ale też psychologami czy pedagogami. W ramach poszukiwań spokoju odbędą się specjalnie przygotowane lekcje biblioteczne, spotkania klubu książki, warsztaty jogi, warsztaty z oddechem, relaks z czytankami-usypiankami, zajęcia dla dzieci w pokoju zabaw sensorycznych połączone z instruktażem dla rodziców. Ponadto w przestrzeni biblioteki zostanie wydzielony pokój wyciszeń, zostaną wprowadzone „ciche godziny” dla komfortu osób ze szczególnymi potrzebami i strefy z antystresowymi książkami, np. kolorowankami. Bibliotekarze chcą wyjść poza bibliotekę z akcją #przeczytajwraziepotrzeby, będą działali też w mediach społecznościowych, publikując materiały z poleceniami książek, po które można sięgnąć w razie problemu natury psychologicznej.

Jesienią zaplanowano także oryginalne spotkanie „Porozmawiajmy o śmierci przy kolacji” połączone ze wspólnym przygotowaniem posiłku i rozmową o odchodzeniu. Wszystkie zadania w ramach projektu będą odpowiadały na potrzeby zgłaszane przez legionowian w diagnozie lokalnej przeprowadzonej w 2022 roku. W wyniku prowadzonych ankiet bibliotekarze dowiedzą się również jakie dodatkowe działania i spotkania mogłyby usatysfakcjonować odbiorców działań.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Logotypy instytucji dofinansowujących