zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Dr inż. Wojciech Jeute

Wojciech Jeute

Data dodania: 7 lutego 2017

Tytuł nadano 27.05.2015

Cofnij

Dr inż. Wojciech Jeute ur. 28 II 1942 r. jest absolwentem Politechniki Warszawskiej. Z Legionowem związany jest już blisko 40 lat. Aktywnie wspierał zmiany polityczne na przełomie lat 80. i 90. w naszym mieście.

W czasie wyborów samorządowych w 1990 r. został z ramienia Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” wiceprezydentem Legionowa. W okresie tworzenia się lokalnego samorządu wiele energii poświęcił gminnej oświacie.

W późniejszym okresie był także nauczycielem i wychowawcą młodzieży, pracował w Liceum Salezjańskim w Legionowie. Brał udział w tworzeniu Muzeum Historycznego w Legionowie i do 2013 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora.

Od lat buduje etos Armii Krajowej i czynnie wspiera działalność Koła nr 1 SZŻAK w Legionowie. Jest także przewodniczącym legionowskiego Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej oraz członkiem Rady Fundacji „Na Rzecz Dzieci i Młodzieży im. W. Tomczyńskiej”.

Wspólnie z Muzeum Historycznym w Legionowie upowszechnia wiedzę na temat I Rejonu VII Obwodu „Obroża”, współorganizując od 2009 roku Konkurs Wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej i Szarych Szeregach dla uczniów szkół powiatu legionowskiego (odbyło się już 6 edycji konkursu).

Opracował monografię poświęconą najstarszej legionowskiej parafii pw. św. Jana Kantego. Jest także współredaktorem kilku publikacji historycznych poświęconym dziejom I Rejonu „Marianowo-Brzozów” AK: Czas próby...  Historia legionowskich Kolumbów Bronisławy Romanowskiej-Mazur, Pluton 709 w konspiracji i walce Zygmunta Duchnowskiego. Był współinicjatorem powstania Turystycznego szlaku patriotycznego „Polski Walczącej” na terenie Legionowa i ościennych gmin powiatu legionowskiego.