zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Seniorzy

Wspólnie po siłę

Data dodania: 3 grudnia 2024

Nazwa kolejnej inicjatywy Fundacji Pracownia Kompetencji: „Siła wspólnoty! Działania na rzecz osób 55+ z Legionowa i okolic”, mówi prawie wszystko. Nie jest jednak w stanie przekazać, jak wiele radości i pożytku przyniosły one uczestniczkom i uczestnikom tego ważnego, realizowanego od maja do listopada br. projektu.

Cofnij

Zawartą w jego tytule ideę animatorzy z FPK urzeczywistnili już przed rozpoczęciem działań. Stąd zaproszenie do współpracy dobrze od lat znanych i sprawdzonych partnerów: legionowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i jego Dziennego Domu Senior+, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Urzędu Miasta Legionowo oraz Legionowskiego Stowarzyszenia Amicus. Promocyjna siła tej instytucjonalnej kooperacji okazała się tak wielka, że projekt przyciągnął wyjątkowo wielu chętnych. I żaden z nich nie odszedł z kwitkiem, dzięki czemu wiosną ponad 40 osób – ludzi samotnych, ubogich, często z niepełnosprawnością, zagrożonych marginalizacją społeczną – zaczęło w praktyce, i całkiem za darmo, poznawać tkwiącą w kolektywie siłę. Przez siedem miesięcy jej źródło stanowiły warsztaty i zajęcia animacyjne, przeplatane wyjazdami na wycieczki i wydarzenia kulturalne. – Staraliśmy się, aby nasze seniorki i seniorzy nabyli przydatną wiedzę, nowe umiejętności, ale też pewność siebie, która po zakończeniu zajęć pomoże im dalej kształcić się i utrzymywać aktywność społeczną – mówi Agnieszka Żychalak, prezeska Fundacji Pracownia Kompetencji.

Stworzona w projekcie „Siła wspólnoty!” przestrzeń do rozwoju dialogu pokoleniowego była naprawdę imponująca. Jeden z kluczowych elementów programu stanowiły warsztaty „Pozytywne myślenie”, będące panaceum na stres lub wahania nastroju. Seniorzy grywali też w planszówki i odbywali specjalne treningi pamięci. – W ich trakcie realizowaliśmy wspomagające ją ćwiczenia, takie jak rebusy, wykreślanki, łamigłówki. Co ważne, osoby, które poznały tę formę usprawniania umysłu, często umawiają się później, już poza projektem, na wspólne granie, a seniorzy bardziej zaawansowani technicznie grają też na swoich tabletach, np. w scrabble czy sudoku – podkreśla Klaudia Rukszan, wiceprezeska FPK.

Ludziom z Fundacji, we współpracy z partnerami projektu, udało się zrealizować mnóstwo zajęć animacyjnych. Jego uczestnicy odwiedzali skanseny, muzea, bywali na wystawach, w kinie i w teatrze. Krótko mówiąc, ciekawie i pożytecznie spędzali razem czas, w praktyce poznając siłę prawdziwej senioralnej wspólnoty.