Wspólnie po siłę
Nazwa kolejnej inicjatywy Fundacji Pracownia Kompetencji: „Siła wspólnoty! Działania na rzecz osób 55+ z Legionowa i okolic”, mówi prawie wszystko. Nie jest jednak w stanie przekazać, jak wiele radości i pożytku przyniosły one uczestniczkom i uczestnikom tego ważnego, realizowanego od maja do listopada br. projektu.
Zawartą w jego tytule ideę animatorzy z FPK urzeczywistnili już przed rozpoczęciem działań. Stąd zaproszenie do współpracy dobrze od lat znanych i sprawdzonych partnerów: legionowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i jego Dziennego Domu Senior+, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Urzędu Miasta Legionowo oraz Legionowskiego Stowarzyszenia Amicus. Promocyjna siła tej instytucjonalnej kooperacji okazała się tak wielka, że projekt przyciągnął wyjątkowo wielu chętnych. I żaden z nich nie odszedł z kwitkiem, dzięki czemu wiosną ponad 40 osób – ludzi samotnych, ubogich, często z niepełnosprawnością, zagrożonych marginalizacją społeczną – zaczęło w praktyce, i całkiem za darmo, poznawać tkwiącą w kolektywie siłę. Przez siedem miesięcy jej źródło stanowiły warsztaty i zajęcia animacyjne, przeplatane wyjazdami na wycieczki i wydarzenia kulturalne. – Staraliśmy się, aby nasze seniorki i seniorzy nabyli przydatną wiedzę, nowe umiejętności, ale też pewność siebie, która po zakończeniu zajęć pomoże im dalej kształcić się i utrzymywać aktywność społeczną – mówi Agnieszka Żychalak, prezeska Fundacji Pracownia Kompetencji.
Stworzona w projekcie „Siła wspólnoty!” przestrzeń do rozwoju dialogu pokoleniowego była naprawdę imponująca. Jeden z kluczowych elementów programu stanowiły warsztaty „Pozytywne myślenie”, będące panaceum na stres lub wahania nastroju. Seniorzy grywali też w planszówki i odbywali specjalne treningi pamięci. – W ich trakcie realizowaliśmy wspomagające ją ćwiczenia, takie jak rebusy, wykreślanki, łamigłówki. Co ważne, osoby, które poznały tę formę usprawniania umysłu, często umawiają się później, już poza projektem, na wspólne granie, a seniorzy bardziej zaawansowani technicznie grają też na swoich tabletach, np. w scrabble czy sudoku – podkreśla Klaudia Rukszan, wiceprezeska FPK.
Ludziom z Fundacji, we współpracy z partnerami projektu, udało się zrealizować mnóstwo zajęć animacyjnych. Jego uczestnicy odwiedzali skanseny, muzea, bywali na wystawach, w kinie i w teatrze. Krótko mówiąc, ciekawie i pożytecznie spędzali razem czas, w praktyce poznając siłę prawdziwej senioralnej wspólnoty.