zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Grafika reklamująca o Legionowskim Budżecie Obywatelskim 2024

Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego

Data dodania: 28 lutego 2023

Ruszył nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego Gminy Miejskiej Legionowo. Od czwartku (2 marca 2023 r.) każdy mieszkaniec gminy może napisać i złożyć swój własny pomysł. Nabór trwa do końca miesiąca. Przez cały ten okres będziemy wspierać wnioskodawców. Swoje pytania mogą kierować telefonicznie pod nr. 22 766 40 77 lub mailowo - konsultacje@um.legionowo.pl. Dodatkowo w dn. 4 oraz 25 marca pomagać będziemy na platformie ZOOM w godz. 10:00-16:00, a w dn.  9, 14 i 31 marca w godz.16:00-20:00 w atrium ratusza.

Cofnij

Budżet Obywatelski to szczególna forma decydowania o finansach publicznych. Zasada jego funkcjonowania jest prosta – władze lokalne oddają do dyspozycji mieszkańców część gminnego budżetu. Dzięki temu mogą oni samodzielnie zgłaszać, a potem decydować w głosowaniu, na co zostaną przeznaczone publiczne pieniądze.

Mieszkańcy decydują

Nie byłoby Budżetu Obywatelskiego, gdyby nie ciekawe i potrzebne pomysły mieszkańców.

Poniżej znajduje się krótka instrukcja jak przygotować wniosek:

 1. Projekt do BO może złożyć każdy mieszkaniec gminy i organizacja pozarządowa,
 2. Każdy mieszkaniec może zgłosić dowolną liczbę projektów.
 3. W formularzu zgłoszeniowym należy m.in. opisać swój pomysł oraz przygotować kosztorys - pomocny w tym może być przykładowy cennik.
 4. Formularz można wypełnić elektronicznie na Portalu Budżetu Obywatelskiego lub złożyć papierowo w Biurze Obsługi Klienta - wersja papierowa dokumentów - pobierz.

W ramach Budżetu Obywatelskiego mogą być zgłaszane projekty, które:

 • są możliwe do zrealizowania w trakcie jednego roku budżetowego;
 • nie naruszają obowiązujących przepisów prawa;
 • mieszczą się w katalogu zadań własnych gminy;
 • mieszczą się w ramach ogólnodostępności, to znaczy są bezpłatnie dostępne dla wszystkich mieszkańców gminy;
 • są zgodne z obowiązującym lub opracowywanym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego;
 • są zlokalizowane na nieruchomościach: będących własnością gminy, jej jednostek organizacyjnych lub użyczonych gminie na czas nieokreślony.

Więcej informacji dotyczących Budżetu Obywatelskiego Gminy Miejskiej Legionowo odnaleźć można na specjalnym portalu - legionowo.budzet-obywatelski.org

Plakat spotkań - Budżet Obywatelski 2023 - Legionowo


Aby zachęcić i zainspirować mieszkańców do zgłaszania swoich projektów, przedstawiamy garść ciekawych, zwycięskich pomysłów z innych miast i gmin:

 • Budowa dużych, betonowych skateparków w Warszawie na Gocławiu i na Targówku. Skateparki mają być wyposażone w przeszkody i rampy, będą służyć dzieciom i młodzieży do uprawiania sportów (jazda na deskorolce, rolkach, hulajnodze, rowerze, BMX) i nauki trików.
 • Plaża Gocław – Strefa Lokalna, Warszawa. Miejsce nad Wisłą do odpoczynku i uprawiania sportu, będą tam boiska do siatkówki, badmintona i gry w boule, miejsce na ognisko i grilla, drewniane stoły do gier planszowych, a także hamaki i stylowa piaskownica dla dzieci.
 • Park motyli – Warszawa, Ursynów. Motyw przewodni to motyle. Park ten będzie się wyróżniał kolorem tak jak motyle w naturze - zastosowanym we wszystkich instalacjach. Miejsce dla rodzin z dziećmi oraz grup przedszkolnych i szkolnych.
 • „Wyspa Młyńska bez barier” w Bydgoszczy. Z myślą o osobach niewidomych i słabo widzących, na Wyspie zamontowano specjalny udźwiękowiony plan dotykowy, a na poręczach mostu i trzech kładek – płytki kierunkowe pisane alfabetem Braille’a.
 • „Tacy sami” - plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych w Jarosławiu. Zmodernizowano istniejący plac zabaw, dodano m.in. zestaw wielofunkcyjny, huśtawkę dla dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz huśtawkę typu Bocianie Gniazdo.
 • „Rowerowa Gmina” z Kórnika. Program, którego celem jest włączenie jak największej ilości mieszkańców gminy Kórnik w aktywne spędzanie czasu, poprzez uczestnictwo w rajdach i wycieczkach rowerowych. Organizowane imprezy mają sprzyjać wzajemnemu poznawaniu się, integracji i propagowaniu aktywnego stylu życia.
 • „Przyroda w paluszku – toruńskie ZOO dostępne dla niewidomych”. W ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu stworzono system informacyjny dla osób niewidomych i słabowidzących poprzez zainstalowanie modułów udźwiękawiających oraz tablic z opisami brajlowskimi i wypukłymi rysunkami.
 • Kędzierzyn-Koźle: mini miasteczko ruchu drogowego. Dzieci mogą tam doskonalić swoje umiejętności jazdy na rowerze i poznać zasady ruchu drogowego. Obejmuje 267 m2 powierzchni asfaltowej, postawiono 25 znaków drogowych. Miasteczko wchodzi w skład kompleksu, w którym znajduje się m.in. plac zabaw dla dzieci, boisko do koszykówki i do siatkówki.