
Zielone ciepło dla mieszkańców Legionowa - projekt GREEN HEAT
Wyzwania związane z zapobieganiem dalszym zmianom klimatu oraz chęć dążenia do poprawy jakości powietrza każą szukać nowych, wygodnych, dostępnych i czystych rozwiązań w zakresie ogrzewania. Dziś jednak wiele osób, które myślą nad wymianą ogrzewania, nie wie jakie rozwiązanie jest dla nich korzystne. W odpowiedzi na te wyzwania, na terenie Legionowa trwa realizacja projektu GREENHEAT, którego efektem będzie poprawa jakości powietrza w mieście dzięki stworzeniu nowych rozwiązań biznesowych dla lokalnego ciepłownictwa.
Grupa projektowa złożona z ekspertów z nauk technicznych i społecznych ma za zadanie zrozumienie potrzeb i możliwości mieszkańców Legionowa i stworzenie nowatorskich rozwiązań w zakresie czystego ogrzewania dopasowanego do lokalnych warunków. Rozwiązania dotyczą zarówno aspektów technicznych, jak i finansowych i organizacyjnych. Ich opracowanie będzie możliwe tylko dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności - zarówno działających w ramach organizacji i nieformalnych grup, jak i indywidualnych mieszkańców, którzy będą chcieli zabrać głos na temat oczekiwań, obaw i nadziei związanych z transformacją ciepłownictwa w mieście. Model opracowany dla Legionowa będzie stosowany w innych miastach Polski i przyczyni się do poprawy jakości powietrza i redukcji emisji CO2 w całym kraju.
Już w tym miesiącu rozpocznie się realizacja diagnozy społecznej - serii wywiadów, sondaży i warsztatów z udziałem mieszkańców, przedsiębiorców i wszystkich osób zainteresowanych wspólnym działaniem. Rozpoczynamy także instalację czujników mierzących jakość powietrza zewnętrznego i wewnętrznego dla wybranych mieszkań i domów ochotników.
Wszystkich, którzy są zainteresowani instalacją czujników w swoich domach, udziałem w wywiadach i warsztatach, lub podzielić się sugestiami zapraszamy do kontaktu na adres e-mail: greenheat@kezo.pl
W skład konsorcjum projektu GREENHEAT wchodzą następujący Partnerzy:
- Instytut Maszyn Przepływowych im. R. Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk, Promotor projektu = Koordynator
- Akademia Leona Koźmińskiego
- Norsk institutt for luftforskning
- Universitetet i Bergen ,
- Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
- CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych
- Fundacja KEZO przy Centrum Badawczym Polskiej Akademii Nauk
Zainteresowanych zapraszamy również do śledzenia strony internetowej projektu (https://greenheat.kezo.pl/) oraz profilu KEZO Research Centre (Centrum Badawczego KEZO) na LinkedIn, gdzie pojawiają się aktualności dotyczące realizacji projektu GREENHEAT.
Projekt korzysta z dofinansowania o wartości 5 710 182 zł otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG, a w 15% jest dofinansowany ze środków budżetu państwa w kwocie 856 527 PLN i realizowany w ramach programu NCBiR pt.:”Badania stosowane”.
źródło - Green Heat