zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
kompost

Po prostu kompostuj!

Data dodania: 17 kwietnia 2018

W ostatnich latach rośnie popularność budownictwa jednorodzinnego w Polsce. Co za tym idzie coraz więcej z nas posiada chociaż nieduży ogródek przydomowy. Co jednak zrobić z odpadami roślinnymi z naszych ogrodów i resztkami organicznymi z gospodarstwa domowego? Czy musimy je wystawiać do odbioru przez firmę odbierającą odpady? Nie - jeśli posiadamy kompostownik.

Cofnij

Co to jest kompost?

Kompost jest to naturalny nawóz organiczny. Powstaje on w wyniku tlenowego rozkładu biomasy przy udziale mikroorganizmów i organizmów glebowych takich jak np. dżdżownice. Dostarcza on roślinom wielu łatwo przyswajalnych niezbędnych składników odżywczych. Kompost w odróżnieniu od nawozów sztucznych jest bezpieczny i nie istnieje żadne ryzyko przenawożenia. Dodatkowo poprawia on strukturę gleby. W warunkach naturalnych kompost powstaje np. w ściółce leśnej. Gotowy produkt wyróżnia się ciemnobrunatną barwą, jednolitą strukturą i przyjemnie pachnie świeżą próchnicą.

Kompost można wykorzystywać w ogrodzie i do kwiatów doniczkowych. Dzięki niemu możemy zaoszczędzić na kupowaniu nawozów, gdyż jego produkcja nic nie kosztuje. Wystarczy tylko mieć kompostownik i go używać.

Jak kompostować?

Proces kompostowania może przebiegać w pryzmach, w kompostownikach wykonanych własnoręcznie lub w kompostownikach takich jak oferuje mieszkańcom za darmo Urząd Miasta Legionowo. Miejsce przeznaczone na kompostownik powinno być tak dobrane, by chronić go przed zalewaniem wodą opadową. Ważne jest by kompostownik stał w cieniu.

Na dnie pryzmy układamy 20 cm warstwę połamanych gałęzi o grubości 1-5 cm, najgrubsze układając na spodzie. Następnie nasypujemy warstwę materiału, którego zadaniem będzie pochłanianie wody wymywającej z górnych warstw substancje mineralne. Może to być torf, ziemia ogrodowa, słoma lub częściowo rozłożony kompost. Powyżej układamy warstwy materiału, przekładane ziemią ogrodową, drobno rozkruszoną gliną lub iłem w ilości 5% objętości pryzmy.

Kompostowanie w Legionowie

W Legionowie od 2010 roku użyczane są mieszkańcom za darmo kompostowniki. Są one wykonane z plastiku i mogą służyć wiele lat zachowując estetyczny wygląd. Do tej pory użyczono już 1120 kompostowników. Od 2017 umowy użyczenia przygotowywane są na czas nieoznaczony. Oznacza to, że dopiero gdy kompostownik ulegnie zniszczeniu należy o tym powiadomić urząd. Wszystkich zainteresowanych kompostowaniem zapraszamy do Działu Gospodarki Odpadami Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Legionowo, parter stanowisko 1, 2, tel. 227664017, 227664117, e-mail odpady@um.legionowo.pl Kompostu- to się opłaca!!!


Co kompostujemy?

  • chwasty,
  • liście
  • skoszona trawa,
  • darń
  • kora drzew,
  • trociny,
  • drobne lub rozdrobnione gałęzie,
  • popiół drzewny
  • resztki roślinne

Czego nie kompostujemy?

  • roślin porażonych chorobami grzybowymi, bakteryjnymi i wirusowymi,
  • odpadów kuchennych zanieczyszczonych tłuszczem lub ugotowanych
  • materiałów skażonych metalami ciężkimi, pozyskiwanych np. z okolic dróg o dużym nasileniu ruchu,
  • materiałów wcześniej konserwowanych chemicznie np.: skórki banana, pomarańczy i innych cytrusów