zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Jaki opał kupić?

Zgodnie z uchwalonym w 2001 r. Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla miasta Legionowo zaleca się przebudowę istniejących kotłowni opalanych paliwem stałym na gaz ziemny lub paliwa płynne bez siarkowe.

Mieszkańcy Legionowa mogą uzyskać atrakcyjne dotacje, dzięki którym łatwiej jest wykonać niezbędną inwestycję i zmienić sposób ogrzewania na ekologiczny.

Pozostałe osoby, w dalszym ciągu korzystające z paliw stałych prosimy o stosowanie opału powodującego jak najmniejsze zanieczyszczenie powietrza i używanie instalacji w taki sposób, aby podczas rozpalania i właściwego spalania nie powodować nadmiernego zadymienia.

Największym problemem dla Legionowa jest nadmierne zanieczyszczenie pyłami i obecnymi w nich rakotwórczymi związkami chemicznymi, takimi jak benzo(a)piren, pochodzącymi ze spalania węgla i drewna.

Na poniższym wykresie, pochodzącym z publikacji Krakowskiego Alarmu Smogowego, prezentowane jest porównanie emisji pyłu zawieszonego w zależności od źródła emisji:


 

Ponad połowa domów jednorodzinnych w Polsce ogrzewana jest paliwami stałymi. W Legionowie takich budynków jest znacznie mniej, niespełna 20%, jednak kominki znajdują się w większości domów.

Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w sezonie grzewczym jest spalanie biomasy, zarówno w kotłach centralnego ogrzewania, jak i w kominkach. Kominek nie powinien pełnić funkcji podstawowego źródła ciepła. Jego sprawność (przekazywanie wydzielonego ciepła w procesie spalania do wnętrza budynku) jest niewielka, a emitowane zanieczyszczenia bardzo wysokie.

Podczas spalania drewna wydzielają się te same, szkodliwe, rakotwórcze substancje, które są obecne w dymie tytoniowym. Dlatego należy używać kominków jak najrzadziej, tylko w dniach w których prognozowana i rzeczywista jakość powietrza jest dobra.

Spalać w kominku powinno się jedynie drewno liściaste o wysokiej wartości opałowej i niskiej wilgotności. Za graniczną wartość przyjmuje się wilgotność drewna równą 20%. Aby uzyskać taką wilgotność, połupane drewno powinno być sezonowane co najmniej rok w suchym, przewiewnym miejscu. Im wyższa wilgotność drewna, tym więcej wydzielonego ciepła jest zużywana na odparowanie zgromadzonej w nim wody.

Decydując się na ogrzewanie węglem, należy unikać niesprawdzonych dostawców. Niestety, często spotykaną praktyką na rynku jest mieszanie tańszych i gorszych gatunków węgla z lepszymi. Każdy dostawca węgla powinien posiadać certyfikat jakości sprzedawanego węgla.

Mimo braku obowiązkowych norm na sprzedawany węgiel, zaleca się aby parametry węgla stosowanego w sektorze bytowo-komunalnym były nie gorsze niż:

  • wilgotność nie wyższa niż 12%
  • popiół nie więcej niż 8% (uwaga - kotły klasy V wymagają węgla o zawartości popiołu niższej niż 6%)
  • siarka nie więcej niż 0,6%
  • udział ziarna mniejszego niż 5 mm nie więcej niż 5%
  • wartość opałowa nie mniejsza niż 23 kJ/kg

Najlepszym paliwem przeznaczonym do kotłów centralnego ogrzewania jest koks opałowy. Przed jego zastosowaniem należy upewnić się, że posiadany kocioł jest przeznaczony do stosowania koksu. Koks spala się w znacznie wyższej temperaturze niż węgiel kamienny, proces spalania jest dłuższy, wyższa jest także wartość opałowa. Podczas spalania koksu emitowanych jest ponad 10 razy mniej zanieczyszczeń pyłowych w porównaniu do węgla. Wadą koksu jest cena – wyższa niż zwykłego węgla kamiennego. PEC Legionowo sp. z o.o. prowadzi sprzedaż koksu opałowego dla odbiorców indywidualnych.

Każdy rodzaj paliw stałych używanych do ogrzewania jest źródłem zanieczyszczenia powietrza. Chcąc poprawić jakość powietrza w Legionowie, szczególnie w sezonie grzewczym, należy:

  • zrezygnować z ogrzewania domów węglem lub drewnem,
  • ograniczyć ilość spalanych paliw stałych do niezbędnego minimum,
  • stosować paliwa dobrej jakości – suche drewno liściaste, koks opałowy lub węgiel kamienny o wysokich parametrach.