zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Władze miasta składają wieniec pod pomnikiem Polski Walczącej

Obchody Święta Niepodległości w Legionowie

Data dodania: 16 listopada 2004
Cofnij
Obchody Święta Niepodległości są jednym z najważniejszych wydarzeń w Polsce. 11 listopada Legionowo ma szczególne powody do radosnego a zarazem pełnego szacunku i zadumy świętowania. Nasze miasto zostało nazwane na cześć żołnierzy, którzy służyli pod komendą marsz. Józefa Piłsudskiego. Jego Legioniści tworzyli elitę polskich wojsk walczących najpierw na frontach I wojny światowej, potem w obronie odzyskanych granic przed bolszewickim agresorem. Dla części z nich nasze miasto stało się domem. Tutaj zamieszkali ciesząc się wolnością, tutaj tworzyli swoją lokalną Ojczyznę, tutaj pracowali budując Legionowo takim, jakim chcieli je widzieć. Dzięki nim dzisiaj nasze miasto może rozwijać się a jego mieszkańcy z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Obchody 86. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zostały w Legionowie rozpoczęte o godz. 10.00 Mszą św. odprawioną w intencji naszej Ojczyzny w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości, wraz z władzami miasta, kombatantami, przedstawicielami stowarzyszeń i organizacji, lokalnymi politykami, kompanią reprezentacyjną 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. T. Kościuszki, orkiestrą z Radzymina i ułanami z 11. Pułku Ułanów Legionowych, przeszli na rondo Armii Krajowej, pod pomnik Polski Walczącej. Po odegraniu hymnu państwowego głos zabrał Prezydent Miasta Legionowo Roman Smogorzewski dziękując licznie zgromadzonym mieszkańcom Legionowa, przywołując wspólne dla Polski i naszego miasta wydarzenia historyczne oraz składając hołd tym, którzy walczyli o wolność Ojczyzny. Potem delegacje oraz osoby prywatne złożyły kwiaty pod pomnikiem Polski Walczącej.

Po oficjalnej części uroczystości, jej uczestnicy obejrzeli pokaz musztry konnej w wykonaniu 11. Pułku Ułanów Legionowych oraz wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych zaśpiewanych przez zespół „Szachraj”.
11. Pułk Ułanów LegionowychWystęp zespołu Poczty sztandarowe