zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Zdjęcie: podpisanie listu intencyjnego

Kolej do Zegrza o krok bliżej

Data dodania: 19 października 2015

Porozumienie w sprawie rewitalizacji linii kolejowej nr 28 Wieliszew – Zegrze Południowe podpisali w miniony piątek (16.10) samorządowcy powiatów legionowskiego i pułtuskiego, przedstawiciele ZTM, Kolei Mazowieckich oraz samorządu województwa mazowieckiego. Wokół idei przywrócenia połączenia kolejowego do Zegrza udało się zebrać szeroką koalicję samorządów i instytucji, które chcą współdziałać zarówno przy rewitalizacji, jak i późniejszej obsłudze tej linii.

Cofnij

Niemal równo rok od chwili, gdy ówczesny starosta legionowski rozpoczął starania o rewitalizację linii, podpisano list intencyjny o współpracy w tej sprawie. Pod dokumentem podpisy złożyli przedstawiciele: Samorządu Województwa Mazowieckiego, Powiatu Legionowskiego, PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie, Powiatu Pułtuskiego oraz gmin Legionowo, Nieporęt, Wieliszew, Serock, Pułtusk, Winnica i Pokrzywnica. Nie zabrakło inicjatora przedsięwzięcia – Jana Grabca, wiceministra Administracji i Cyfryzacji.

Przed rokiem odbyła się konferencja „Szynobusem do Zegrza”, której uczestnicy przejechali trasę Legionowo-Zegrze-Legionowo. Udany przejazd szynobusu pokazał, że jest możliwość techniczna przywrócenia zawieszonego w 1998 r. połączenia. O jego potrzebie nie trzeba chyba nikogo przekonywać – korki w kierunku Jeziora Zegrzyńskiego mówią same za siebie.

To wydarzenie doprowadziło do podpisania w lutym br. listu intencyjnego na realizację programu polepszenia przewozów przy wsparciu unijnych środków RPO Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Podpisy złożyły: Zarząd Województwa Mazowieckiego i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (PKP PLK S.A.). W dokumencie wśród inwestycji do realizacji znalazły się prace na linii nr 28 na odcinku Wieliszew – Zegrze.

Podpisaliśmy z PKP PLK list intencyjny, który ma służyć temu, aby w odpowiedniej kolejności, w odpowiedni sposób realizować kolejne inwestycje modernizacyjne. To określa jasny plan działań. Wskazane linie kolejowe będą służyły głównie aktywizacji rozwoju gospodarczego i oczywiście poprawie warunków przejazdu naszych podróżnych, bo każda modernizacja linii kolejowych oznacza również skrócenie czasu podróży. – powiedział wówczas marszałek Adam Struzik.

Rząd przed kilkoma tygodniami ujął inwestycję w Krajowym Programie Kolejowym zapewniając w ten sposób wkład własny do realizacji inwestycji ze środków unijnych.

Konieczne działania

Przygotowanie terenu do inwestycji, przekonanie inwestora – PKP PLK, zapewnienie finansowania ze środków unijnych i budżetu państwa, to pierwsze etapy projektu, które zrealizowaliśmy – stwierdza minister Jan Grabiec – podpisanie porozumienia z udziałem przewoźników i gmin deklarujących współfinansowanie przejazdów to kolejny krok. Teraz czas na projektowanie i budowę - dodaje były starosta legionowski.

By przywrócenie pociągów na trasie Wieliszew-Zegrze Południowe stało się faktem, niezbędne są następujące prace:

- odbudowa toru na stacji Zegrze na oczekiwanej długości peronu oraz na brakującym odcinku pomiędzy terenem P.P.H. Fermata a stacją oraz gruntowne uporządkowanie nieużywanego obecnie peronu,

- ewentualna zabudowa czujników zbliżania pociągu, sygnalizacji świetlnej i półrogatek wraz z kablami teletechnicznymi i podglądem działania urządzeń na stacji Wieliszew dla skrzyżowania z DW nr 631 (działanie to nie jest konieczne, jednak w przypadku braku urządzeń przejazd pociągów przez skrzyżowanie będzie mógł się odbywać z prędkością 20 km/h),

- regulacja i podbicie toru oraz wymiana uszkodzonych podkładów na całej długości linii,

- remont toru stacyjnego, odbudowa sieci trakcyjnej oraz zabudowa elektrycznych napędów zwrotnicowych w rozjazdach prowadzących na tor 2 na stacji Wieliszew,

- ewentualna odbudowa sieci trakcyjnej (uzupełnienie i wymiana brakujących słupów trakcyjnych i wywieszenie sieci jezdnej) dla wariantu obsługi linii jednostkami elektrycznymi.

Teren pod inwestycję jest gotowy od końca ubiegłego roku. Powiat Legionowski rozwiązał z dniem 15 grudnia 2014 umowę z firmą Logis, zarządzającą terenem przy stacji kolejowej w Zegrzu Południowym. Tym samym miejsce na przystanek dla pociągów czeka już na inwestora remontu linii.

 

Oprac. na podstawie: powiat-legionowski.pl

Zdjęcie: podpisanie listu intencyjnegoZdjęcie: podpisanie listu intencyjnegoZdjęcie: podpisanie listu intencyjnego