zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Baner do akcji informacyjnej PIT opłaca się w Legionowie

PIT opłaca się w Legionowie

Data dodania: 4 marca 2016

Blisko 1/3 dochodów miasta to wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Niewiele osób jednak wie, że do gminy trafia 37% tego podatku. Dla wynagrodzenia 3 tys. zł brutto to jedynie 95 zł miesięcznie. Z tej kwoty opłacane są m.in. inwestycje, transport, zapewniane bezpieczeństwo i oświetlane, sprzątane miasto. Dlatego tak ważne jest płacenie podatku w miejscu, w którym się żyje.

Cofnij

Każdy mieszkaniec chciałby, żeby drogi, którymi jeździ były oświetlone i nie miały dziur, żeby autobusy i pociągi kursowały jak najczęściej, dzieci uczyły się w nowoczesnych szkołach, Straż Miejska patrolowała ulice, a monitoring obejmował jak największą część miasta. To wszystko jednak kosztuje - gmina opłaca te zadania m.in. z Twojego podatku dochodowego. Dlatego im więcej osób płaci podatki w Legionowie, tym więcej środków trafia do miejskiej kasy.

Do budżetu gminy z PITów wpłynęło:

2011 - 49.195.173 zł

2012 - 51.182.675 zł

2013 - 53 599 274 zł

2014 - 58 222 274 zł

Inwestycje i realizacja zadań własnych gminy to jednak nie wszystko.

Dodatkową zachętą do płacenia podatków w Legionowie jest Karta Legionowianina, dzięki której osoby zamieszkujące i odprowadzające tutaj podatek dochodowy płacą mniej za bilety ZTM – na  karcie można zakodować taryfę „Warszawa Plus”. Zaświadczenie z legionowskiego urzędu skarbowego to także dodatkowe punkty przy rekrutacji do miejskich przedszkoli.

Zgodnie z prawem miejscem rozliczania się osoby fizycznej (PIT) jest urząd skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. Oznacza to, że aby płacić podatki w Legionowie wcale nie trzeba być tutaj zameldowanym – wystarczy tu mieszkać.

Jak wybrać legionowską „skarbówkę”?

Zmiana urzędu skarbowego jest bardzo prosta. Wystarczy podać w formularzu PIT adres zamieszkania w Legionowie oraz wskazać dane tutejszego urzędu skarbowego. Można również wypełnić jednostronicowy formularz ZAP-3, który dostępny jest w urzędzie skarbowym – podać imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania oraz numer rachunku bankowego. Wypełniony formularz można złożyć osobiście lub wysłać pocztą na adres Urzędu Skarbowego ul. Józefa Piłsudskiego 43c 05-120 Legionowo.

O zmianie urzędu należy poinformować pracodawcę.