zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Zdjęcie ze strony pixabay.com Na zdjęciu dwójka dzieci stojąca przed wejściem do przedszkola

Co dalej z przedszkolakami?

Data dodania: 15 marca 2016

Wprowadzona przez rząd zmiana ustawy o systemie oświaty oznacza, że od najbliższego roku szkolnego 6-latki nie muszą iść do szkoły. Obowiązek szkolny ponownie dotyczy dzieci siedmioletnich. Dla samorządów, a przede wszystkim rodziców najmłodszych dzieci, to trudna sytuacja – dla 3-latków zabraknie miejsc w publicznych placówkach.

Cofnij

Samorządy w całej Polsce stanęły przed trudnym zadaniem – jak zapełnić przygotowane przez minione lata do przyjmowania dzieci 5 i 6-letnich oddziały szkolne i zagospodarować wykształconą i doświadczoną kadrę. I w jaki sposób spełnić życzenie rodziców i umieścić najmłodszych mieszkańców w przedszkolach.

Ze złożonych deklaracji o kontynuacji wychowania przedszkolnego w legionowskich przedszkolach wynika, że dla nowych chętnych będzie zaledwie 165 wolnych miejsc. W trzech przedszkolach – PM 5, PM 6 i PM 10 w ogóle nie będzie prowadzona rekrutacja dla nowych przedszkolaków.

Taka sytuacja jest w całym kraju. Pozostanie 5- i 6-latków w przedszkolach oznacza brak miejsc dla 3- i 4-latków. Rząd, wprowadzając zmianę w ustawie o systemie oświaty nie dał samorządom czasu na dostosowanie się do nowej rzeczywistości. Przez kilka miesięcy nie da się przecież wybudować nowego przedszkola, ciężko także rozbudować te istniejące – budżety są już dawno uchwalone, a inwestycje zaplanowane i zaprojektowane.

W Legionowie, podobnie jak w wielu miastach w Polsce, samorząd zachęcał rodziców, żeby wybrali edukację szkolną dla swych 6-letnich pociech. Wydana została broszura, prezentująca szkoły podstawowe i warunki, w jakich spędzają dni najmłodsi uczniowie. Szkoły otworzyły swoje podwoje i zaprosiły przyszłych uczniów wraz z rodzicami do obejrzenia sal, świetlic i stołówek. Większość rodziców wybrała jednak pozostanie w przedszkolach. Mają do tego prawo.

Co zatem z najmłodszymi? Wkrótce na os. Piaski rozpocznie się budowa bloku wielorodzinnego z 3-oddziałowym przedszkolem na parterze. Poszukiwane są inne możliwości zwiększenia liczby miejsc w placówkach publicznych. Gmina przekazuje do każdego niepublicznego przedszkola i punktu przedszkolnego dotację na każde legionowskie dziecko uczęszczające do tych placówek. Ich lista znajduje się w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Legionowo.