zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Uczniowie z Jedynki na Litwie

Uczniowie z Jedynki na Litwie

Data dodania: 7 czerwca 2004
Cofnij
Wycieczka na Litwę

Klasy 6a i 5d Szkoły Podstawowej nr 1 w Legionowie pojechały na wspaniałą wycieczkę na Litwę (26.05.-29.05.). Wczesny wyjazd spod szkoły nie zadowolił wszystkich, ale nie było innego wyjścia. Autokarem klasy turystycznej uczniowie wraz z opiekunami odbyli 8-godzinną podróż. Przed pożegnaniem z Polską wymienili złotówki na nieco inną walutę-lity. Po przejechaniu przez granicę udali się do jednej z litewskich miejscowości -Trok(Trakai). Tam zwiedzili stary zamek książęcy, który zbudował książę Witold. Obejrzeli wystawę obrazów, dawnych narzędzi, broni, pieniędzy, naczyń, ubrań oraz porcelany. Podczas wyprawy znaleźli czas na obiad składający się z dań regionalnych. Następnym celem były Ponary, gdzie wycieczkowicze widzieli tablice pamiątkowe Polaków oraz miejsce palenia zwłok w czasie okupacji. Po męczących spacerach pierwszego dnia wycieczki, nasi podróżnicy dojeżdżają do hotelu „Victoria”, gdzie spędzą wszystkie noce. Zadomowili się w pokojach i o 22:00 - czas spać.

Drugiego dnia zaraz po śniadaniu turyści z naszej szkoły wsiedli do autokaru i gotowi byli zwiedzać Wilno (stolicę Litwy), Trzykrzyską Górę (Góra Trzech Krzyży), gdzie, jak sama nazwa wskazuje, można obejrzeć trzy białe i wysokie krzyże, mocno wiążące się z historią miasta. Dalej pojechali do Kościoła św. Piotra i Pawła, nad którego wejściem widnieje napis „Regina Pacis Funda Nos In Pace”, co oznacza „Królowo Pokoju umacniaj nas w pokoju”. Podróżnicy zobaczyli kaplicę św. Augustyna i św. Urszuli, po czym udali się na Stare Miasto. Tam zachwycała wszystkich Ostra Brama i kaplica Matki Bożej Ostrobramskiej, do której ludzie przychodzą się modlić. Turyści po zobaczeniu klasztoru prawosławnego udali się do cerkwi pod wezwaniem Ducha Świętego. Zobaczyli relikwie z 1347 roku. Cerkiew jest pięknie rzeźbiona i bajecznie kolorowa. Następnie legionowianie widzieli budynek więzienia, w którym niegdyś przebywał polski poeta-Adam Mickiewicz. Po zwiedzeniu Placu ratuszowego uczniowie oglądali wystawę starych rękopisów w Muzeum Mickiewiczowskim. Kolejnym celem był dom Juliusza Słowackiego. Następnie szybki powrót do hotelu i przygotowanie do wizyty w...Ambasadzie Polskiej! Było bardzo sympatycznie. Grupę przyjął, ku wielkiemu zdziwieniu, sam ambasador, którym jest sympatyczny i wesoły mężczyzna. Opowiadał, co należy robić, aby znaleźć się na takiej posadzie. Po zdjęciach pamiątkowych wszyscy bardzo zadowoleni opuscili teren ambasady.

Trzeci dzień odwiedzin na Litwie rozpoczął się wizytą w redakcji Kuriera Wileńskiego, który jest redagowany w języku polskim. Grupę oprowadzono po redakcji i pokazano, jak wydaje się czasopismo. Na koniec fotograf prasowy wykonał pamiątkowe zdjęcie wycieczki przed autokarem, a dzieci udzieliły krótkiego wywiadu. Następnym etapem podróży był cmentarz na Rossie. Tam jest pochowana matka Józefa Piłsudskiego i serce jej syna. Nie pominięto Katedry Wileńskiej, gdzie znajduje się jedna z pierwszych kopii Całunu Turyńskiego. W kościele Ducha Świętego znajduje się oryginalny obraz „Jezu, ufam Tobie”. Wieża telewizyjna o wysokości 356 m została zwiedzona przez młodych podróżników na 163 m, w restauracji z obrotową podłogą. Po powrocie do hotelu był czas na odpoczynek po męczących spacerach.

Ostatniego dnia pobytu na Litwie wszyscy już spakowani pojechali do Kowna. Tam zobaczyli Zamek Kowieński, Kościół św. Jerzego, grób Sióstr Bernardynek i seminarium katolickie. Piękny ratusz miasta zbudowany w stylu barokowym również cieszył się zainteresowaniem. Nasi podróżnicy byli też nad Niemnem. Po obejrzeniu Kaplicy Bizantyjskiej i Cerkwi Prawosławnej uczniowie zwiedzili Muzeum Diabłów. Czas wolny spędzili na Starym Mieście, potem wsiedli do autokaru i rozpoczęli podróż do ojczyzny i do Legionowa. Przywitali się z rodzicami i z żalem, że wycieczka dobiegła końca, wspominali te cudne dni.

Relację napisała:
Agnieszka Kołnierzak, kl. 5d
Uczniowie z Jedynki na Litwie