zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Jerzyk

Budki lęgowe 2022

Data dodania: 12 kwietnia 2022
Legionowo dba o to, aby ptaków w mieście było jak najwięcej. Na początku okresu lęgowego w naszym mieście postanowiono wspomóc „naszych skrzydlatych mieszkańców” zakupując łącznie 155 szt. budek lęgowych, w tym 120 szt. budek dla jerzyków.
Cofnij

Obok nas, w budynkach, w których mieszkamy, gnieżdżą się liczne gatunki ptaków, między innymi jerzyki. Jerzyki to niecodzienne ptaki, które żyją w powietrzu, a na ziemi zatrzymują się tylko w okresie lęgowym. I właśnie, aby ułatwić im wychowywanie potomstwa, Referat Ochrony Środowiska zakupił 120 budek lęgowych dla tych chronionych ptaków.

Są to bardzo pożyteczne ptaki – żywią się komarami, drobnymi chrząszczami, muchówkami, motylami, polują na nie w parkach, lasach oraz ponad zbiornikami wodnymi. Pojedynczy jerzyk może schwytać dziennie około 20 tys. owadów. Jerzyki gniazdują jedynie w okresie lęgowym, podczas budowania gniazd i opieki nad pisklętami. Zamieszkują głównie miasta – ściany, kominy, wieże, nie umieją budować gniazd na drzewach. Wskutek remontów bloków, nowych elewacji, zakrywania otworów wentylacyjnych w budynkach oraz modernizacji zabudowań z wielkiej płyty – ptaki nie mają gdzie składać jaj i wysiadywać młodych. Stąd pomysł na zapewnienie jerzykom dogodnych miejsc do rozrodu.

Okres lęgowy jerzyków rozpoczyna się na przełomie kwietnia i maja, zatem już czas, by zapewnić im dogodne warunki. Miasto postanowiło włączyć się w ochronę tych niezwykle interesujących ptaków, które może dzięki naszej pomocy nie znikną z terenu Polski.

Domki dla nich montuje się powyżej drugiego piętra, pod stropami, unikając strony południowej, by nie doszło do przegrzania. Jerzyki zatrzymują się tam, gdzie napotkają korzystne warunki, są konsekwentne jeśli chodzi o miejsca lęgowe. Przez wiele lat gnieżdżą się w tych samych miejscach, przez co trudno przyzwyczajają się do nowych lokalizacji np. gdy ich stare gniazdo zostanie zamurowane.

W poprzednich latach mieszkańcy legionowskich osiedli widzieli jerzyki w swojej okolicy. Warto zaprosić je ponownie do naszego miasta w specjalnie wyznaczone miejsca, nie tylko by wyłapywały latem drażniące komary, ale by przyczynić się do ocalenia gatunku oraz by mieć szansę podglądania życia tych niezwykłych ptaków.

Budki lęgowe są w posiadaniu Referatu Ochrony Środowiska, w związku z tym prosimy mieszkańców Legionowa o występowanie do zarządców osiedli o zapotrzebowanie odbioru budek lęgowych z urzędu oraz o ich montowanie na blokach mieszkalnych.