zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Dłonie, w jednej z nich długopis, nad ankietą.

Czego oczekują legionowianie (i jak mogą to osiągnąć)?

Data dodania: 13 października 2022
W ramach projektu „Biblioteka – dom inicjatyw”, dofinansowanego z programu BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie prowadziła od lipca do września diagnozę potrzeb i potencjału kulturowego mieszkańców w wieku od 25 do 44 lat. Jej wyniki będzie można poznać już w październiku.
Cofnij

Po trzech miesiącach prowadzenia ankiet i rozmów z mieszkańcami, powstał raport, który opisuje ich oczekiwania wobec biblioteki i jej oferty. Jego oficjalna prezentacja będzie miała miejsce 24.10 br. o godz. 10:00 w sali widowiskowej Poczytalni, na II piętrze dworca PKP. Warto zauważyć, że prowadzone przez bibliotekę badania, obejmowały więcej aspektów niż tylko potrzeby kulturalne osób, które wzięły w nim udział i rolę biblioteki w ich zaspokajaniu.

Poruszane były również inne kwestie, m. in. kiedy mieszkańcy dysponują wolnym czasem i jak go spędzają, w jakich wydarzeniach chętnie biorą udział, czego brakuje im w naszym mieście i jak je postrzegają oraz czy pandemia wpłynęła na ich życie i potrzeby. Z tego powodu badanie może być przydatne nie tylko miejskiej bibliotece, lecz także innym instytucjom kultury, organizacjom pozarządowym czy przedsiębiorcom, chcącym sprofilować swoje działania skierowane do osób w wieku od 25 do 44 lat.

Zarówno prowadzone w czasie diagnozy ankiety, jak i wywiady, pozwalały wypowiedzieć się także na temat rodzaju działań, jakie są potrzebne mieszkańcom, znanych im lokalnych artystów, którzy powinni być promowani w naszym mieście czy literatury, jaka ich interesuje.

Podczas planowanego na 24.10 spotkania informacyjnego ogłoszony zostanie także konkurs dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby zorganizować wydarzenie wypełniające lukę w ofercie kulturalnej dla mieszkańców miasta.

– Diagnoza potrzeb jest dla nas punktem wyjścia do stworzenia regulaminu konkursu na inicjatywy oddolne, który zorganizujemy w przyszłym roku – mówi Tomasz Talarski, dyrektor biblioteki – na realizację inicjatyw odpowiadających oczekiwaniom legionowian, wyrażonym podczas badania, przeznaczone zostanie 30 000 złotych, które mają zostać wykorzystane na działania kulturalne i promujące czytelnictwo.

Główne założenia konkursu na inicjatywy oddolne oraz planowany terminarz zostaną przedstawione podczas spotkania 24.10. W konkursie będą mogli wziąć udział zarówno mieszkańcy miasta, jak i organizacje pozarządowe.

Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.