zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Na zdjęciu karetka

Dodatkowa karetka dla Legionowa

Data dodania: 30 marca 2021

Od czwartku (1.04) na terenie miasta stacjonować będzie dodatkowa karetka pogotowia ratunkowego. To efekt wspólnych starań samorządu miejskiego, powiatowego oraz ZOZ „Legionowo”, który prowadzi ratownictwo medyczne na terenie naszego powiatu. Dodatkowy zespół ratownictwa medycznego ma skrócić czas oczekiwania na jego przyjazd, który w związku z pandemią znacznie się wydłużył.

Cofnij

Na ostatniej Komisji Zdrowia, Bezpieczeństwa i Spraw Społecznych Rady Miasta jej przewodnicząca Anna Łaniewska złożyła wniosek do Wojewody Mazowieckiego o zapewnienie dodatkowego zespołu ratunkowego dla Legionowa i powiatu. Wniosek poparli radni zasiadający w komisji. Decyzje o ilości karetek na terenie powiatu podejmuje wojewoda, dlatego też pisma i wnioski skierowane były właśnie do niego. Natomiast ich bieżącym funkcjonowaniem zajmuje się z kolei NFZ.

Sukces wspólnych działań rady miasta i ZOZ „Legionowo” powinien wpłynąć na skrócenie czasu dotarcia karetek do pacjentów. Warto podkreślić, że w mieście oprócz kolejnego całodobowego podstawowego zespołu ratownictwa medycznego zostaną wydłużone godziny pracy zespołu 12-godzinnego na całą dobę. Do zmian dojdzie od początku kwietnia i będą one funkcjonować przez miesiąc. Istnieje jednak możliwość przedłużenia ich na kolejne miesiące.

Dobrą wiadomością jest również fakt, że dodatkowo ZOZ „Legionowo” podjął działania mające na celu zakup dwóch nowych ambulansów oraz sprzętu medycznego. Złożony przez niego wniosek został przyjęty, choć zakupiona zostanie tylko jedna karetka. Całkowita wartość projektu wyniesie 520 tysięcy złotych.

W posiedzeniu komisji (25.03) brała również udział Anna Brzezińska, radna sejmiku województwa (przewodnicząca Komisji Rozwoju Gospodarczego, Infrastruktury i Przeciwdziałania Bezrobociu), która zadeklarowała, że podejmie rozmowy o uzyskanie dofinansowania od Marszałka Województwa Mazowieckiego na zakup kolejnego ambulansu na teren Legionowa.

Komisja Zdrowia Bezpieczeństwa i Spraw Społecznych wnioskowała o zwiększenie liczby zespołów ratownictwa medycznego w planie działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla województwa mazowieckiego. Bowiem obecnie na przyjazd karetki i przyjęcie do szpitala trzeba długo czekać, co potwierdzają mieszkańcy. Jestem niezmiernie wdzięczna wszystkim, którzy włączyli się w naszą wspólna sprawę. Prezes Dorocie Glinickiej i władzom Starostwa Powiatowego w Legionowie za szybkie i przede wszystkim pozytywne działania, a Wojewodzie Mazowieckiemu za zrozumienie i wsłuchanie się w potrzeby naszych mieszkańców - mówi Anna Łaniewska Radna Rady Miasta Legionowo.