zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Jodek potasu w szklanej butelce trzymany w rękach

Działania prewencyjne – plan dystrybucji tabletek jodku potasu

Data dodania: 30 września 2022
Zgodnie z poleceniem władz centralnych miasto Legionowo realizuje niezbędne działania prewencyjne, w tym przygotowania do dystrybucji tabletek zawierających jodek potasu na wypadek wystąpienia zagrożenia radiacyjnego. Ich wydanie mieszkańcom nastąpi tylko w wypadku przejścia przez nasz kraj chmury radioaktywnej.
Cofnij

Podajemy do publicznej wiadomości wykaz punktów dystrybucji tabletek jodku potasu na terenie miasta:

  1. NZOZ „Legionowo” Sp. z.o.o., Legionowo, ul. Sowińskiego 4,
  2. Przychodnia „ZDROWIE”, Legionowo, ul. Sowińskiego 15 A,
  3. Przychodnia Lekarzy Specjalistów „EL MED”, Legionowo, ul Krasińskiego 70,
  4. Poradnia Specjalistyczna „MEDIQ”, Legionowo, ul. marsz. J. Piłsudskiego 20,
  5. Przychodnia Lekarska „PULS”, Legionowo, Aleja 1 Dywizji Zmechanizowanej 16,
  6. NZOZ Medica Perfect, Legionowo, ul. Zwycięstwa 2,
  7. Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska, Legionowo, ul. Zegrzyńska 8,
  8. Arena Legionowo, hala sportowa, Legionowo, ul. Chrobrego 50 B,
  9. Centrum Komunikacyjne, Legionowo, ul. T. Kościuszki 8 A,
  10. MOK Legionowo - Filia, Legionowo, ul. Targowa 65.

Przyjęty plan ma charakter działania prewencyjnego, aby w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego mieli Państwo świadomość gdzie się zgłosić, aby otrzymać preparat.

W przypadku wystąpienia zagrożenia, akcją dystrybucji preparatów stabilnego jodku potasu zostaną objęci mieszkańcy miasta do 60. roku życia (ze względów medycznych).

Jeśli dojdzie do zdarzenia radiacyjnego będzie ono komunikowane w mediach, a po wydaniu zarządzenia Wojewody Mazowieckiego, także za pośrednictwem mediów lokalnych z określeniem rozpoczęcia wydawania preparatów na terenie gminy Legionowo.

Z informacji, które otrzymujemy z administracji rządowej, wynika, że ryzyko wystąpienia zdarzenia radiacyjnego jest minimalne. Jednak należy się do niego wcześniej przygotować.

Prosimy o systematyczne zapoznawanie się z bieżącą sytuacją radiacyjną, a w przypadku uruchomienia procedury wydawania preparatów o stosowanie się do wskazówek i zaleceń ogłaszanych w ogólnopolskich, lokalnych mediach oraz stronie internetowej - legionowo.pl i w mediach społecznościowych.


Pamiętajmy! Przyjmowanie preparatu jodku potasu, w sytuacji, gdy nie występuje zagrożenie nie uchroni przed ewentualnymi skutkami katastrofy radiacyjnej w przyszłości, a może doprowadzić do wielu szkodliwych dla zdrowia konsekwencji.

W razie wątpliwości przed przyjęciem preparatu najlepiej zasięgnąć opinii swojego lekarza pierwszego kontaktu.


Jak podaje administracja rządowa (stan na 29.09 br.) podejmowane działania to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewnia też, że służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski.