zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
człowiek zwiedzający wystawę obrazów i grafiki

Informacja o działalności Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Legionowie w 2023 roku

Data dodania: 25 stycznia 2024
Miniony rok 2023 w działalności Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Legionowie okazał się bardzo bogaty w realizację wszelkiego rodzaju ciekawych przedsięwzięć, mających na celu uaktywnianie i integrację środowiska seniorów. Sprawną realizacją wszystkich zaplanowanych wydarzeń kierował zarząd legionowskiego Oddziału PZERiI pod przewodnictwem Danuty Andrzejewskiej.
Cofnij

Już 26 stycznia na zabawie integracyjnej, która odbyła się w legionowskiej restauracji QandQ, seniorzy wspólnie wkroczyli tanecznym krokiem w ten nowy 2023 rok. Do tańca przygrywał znany i lubiany zespół muzyczny John and Waldi. Należy zaznaczyć, że zabawy integracyjne cieszyły się w środowisku emeryckim ogromną popularnością i odbyły się w restauracji QandQ w następujących terminach: 20 i 26 kwietni, 19 maja i 26 października 2023 roku.

Od 2 marca 2023 potańcówki dla emerytów były także organizowane w Piekiełku w biurze PZERiI.  Były to zarówno spotkania z muzyką Janka Świerczewskiego oraz nieżyjącego już Andrzeja Łyszkowskiego, jak również  spotkania  przy kawie i herbacie z ciekawymi gośćmi. Przykładowo z Aliną Łakomską i jej kolekcją kapeluszy.

Od 1 czerwca 2023 roku rozpoczęły się kolejne taneczne imprezy dla seniorów, tym razem w ramach akcji Lato w Ogródku.  Były to roztańczone czwartki – organizowane pod patronatem prezydenta Miasta Legionowo - w ogródku przy legionowskim  ratuszu. Realizowano je w ramach projektu Asocjacja Legionowo Spontan, finansowanego ze środków Gminy Miejskiej Legionowo. Seniorów przyciągał bardzo urozmaicony program tych czwartkowych spotkań, a więc: pogawędki przy kawie i herbacie, grillowane smakołyki, koncertujące zespoły muzyczne (Młodzież 50+, ERIN), wspólne śpiewanie piosenek biesiadnych i wreszcie tańce przy akompaniamencie zaprzyjaźnionych z nami, wyżej wymienionych muzyków. To sprawiało, że frekwencja była tak duża, iż często trudno było znaleźć wolne miejsca przy stole. Nawet pochmurna pogoda nigdy nie była żadną przeszkodą. 

W roku 2023 dla członków Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów i Rencistów w Legionowie organizowano też różnego rodzaju bezpłatne zajęcia rekreacyjno – sportowe. Przyczyniały się do poprawy zdrowia oraz sprawności fizycznej. Była to takie formy zajęć jak: gimnastyka w wodzie, fitness, joga, tabata, nordic walking, ćwiczenia w siłowni.

Bardzo szerokim zainteresowaniem cieszyły się również wszelkiego rodzaju spotkania z kulturą, a wśród nich wspólne wyjazdy do warszawskich teatrów na następujące spektakle: „Koncert Wiedeński 3” - Scena Relax (13.05.2023), "Wszystkie bitwy Amy Winehouse" – Teatr Żydowski (23.06.2023), musical "Skrzypek na dachu” - Teatr Żydowski (07.10.2023), Teatr Sabat Małgorzaty Potockiej (listopad 2023). Ale były też wspólne wyjścia na przedstawienia i koncerty  wystawiane w legionowskim ratuszu, takie jak: komedia "Rubinowe gody" (29.09.2023), koncert operetkowy "Wielka sława to żart" (07.01.2023).

Niesamowicie ważnym wydarzeniem w działalności legionowskiego Oddziału PZERiI  było uroczyste otwarcie w dniu 3 sierpnia 2023 r. nowego klubu seniora Wabank  przy ul. Husarskiej 12. We własnym zakresie, wspólnymi siłami seniorzy wyremontowali pomieszczenia użyczone Związkowi przez prezydenta Miasta Legionowo.

Klub Wabank został wyposażony w sprzęt, zakupiony dzięki współfinansowaniu przez Gminę Legionowo w ramach tak zwanych małych grantów oraz konkursów. Między innymi kupiono: mikser, głośniki, zestaw do karaoke, mikrofony, maszyny do szycia, stoły, krzesła, zestawy do gier. Nowy klub w większym zakresie zapewnił Związkowi realizację programu, umożliwiającego pełną integrację środowiska emerytów. Codziennie odbywało się tam wiele różnorodnych, zorganizowanych zajęć tematycznych, które zapewniały emerytom rozwijanie swoich zainteresowań i pasji, a przede wszystkim miłe spędzanie czasu. Było więc organizowane wspólne śpiewanie (prowadzące  - Krysia Lewandowska, Irena Sówka), Teatr Jednej Chwili (prowadząca - Lila Le Borgne), koło literackie (prowadzący – Marek Oko), ozdabianie kapeluszy, szachy, warcaby, scrabble (prowadząca  - pani Kapeluszowa), rękodzieło - robótki (prowadząca - Krystyna Reszka), origami (Krystyna Kania), brydż sportowy (Lucyna Kobrzyńska).

Warto podkreślić, że  06.11.2023 r. w klubie Wabank odbyła się ważna uroczystość - spotkanie poetyckie, podczas którego można było poznać twórczość literacką naszych koleżanek i kolegów – seniorów. Można rzec, że był to rezultat aktywnej działalności sekcji literackiej, prowadzonej  przez Marka Oko. To poniedziałkowe, poetyckie spotkanie przyciągnęło szerokie grono publiczności, która naprawdę z dużym zainteresowaniem i wrażliwością wsłuchiwała się w strofy poezji, recytowanej przez poetki i poetów z rzeszy emerytów. Z radością były też oklaskiwane występy muzyczne Małgorzaty Majdykowskiej oraz Janka Świerczewskiego. A całemu wydarzeniu splendoru dodała obecność prezydenta Legionowa - Romana Smogorzewskiego.

Klub Wabank wsławił się również bardzo atrakcyjnymi spotkaniami z ciekawymi gośćmi. I tak 26.11.2023 r. w klubie Wabank w ramach spotkań "Seniorzy twórcy" gościliśmy ukraińską poetkę Marianę Dolynską. Poznaliśmy fragmenty jej poezji, a także przyczyny, które 6 lat temu skłoniły poetkę do przyjazdu do Polski. Frekwencja dopisała i to spotkanie zostało bardzo pozytywnie ocenione. Natomiast 27.11 2023 r odbyło się spotkanie z mieszkańcem Legionowa - Waldemarem Maluskim, którego największą pasją od 40 lat jest malarstwo olejne. A niebywałą ciekawostką jest to, że obrazy powstają na aksamicie, co wymaga szczególnej - bardzo pracochłonnej - techniki malarskiej. Zgromadzona  publiczność z ciekawością podziwiała wystawę obrazów tego artysty.

Należy podkreślić, że klub Wabank w okresie jesienno – zimowym 2023 roku był również miejscem zabaw tanecznych dla seniorów, chociażby takich, jak zabawy andrzejkowe, które odbyły się w dniach 28 i 30 listopada oraz 2 grudnia.

Ważnym jest fakt, że zarząd  Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Legionowie co roku jest także organizatorem dużych, poważnych imprez dla całej społeczności emerytów. Przykładem takiego przedsięwzięcia w roku 2023 była organizacja obchodów Światowego Dnia Inwalidy. Uroczystość odbyła się 17 marca w legionowskim ratuszu. Na scenie wystąpiły znane i lubiane zespoły seniorów: ERIN i MODERATO.

Kolejnym ważnym wydarzeniem był coroczny piknik „Królowe przedmieścia”, organizowany dla emerytów Legionowa i powiatu legionowskiego, który w ubiegłym 2023  roku odbył się 18 sierpnia. Przedsięwzięcie to zostało objęte patronatem przez prezydenta Miasta Legionowo w ramach projektu Asocjacja Legionowo Spontan 2023.  Było wspaniale - wspólne śpiewanie i biesiadowanie, konkursy wokalne i taneczne, a przede wszystkim bardzo dużo tańca w rytm przebojów naszej młodości,  prezentowanych przez zaprzyjaźnionych z nami muzyków - Janusza Świerczewskiego oraz Andrzeja Łyszkowskiego.  Całą tę uroczystość uatrakcyjnił koncert Małgorzaty Andrzejewskiej – Składanek  oraz występy amatorskich zespołów seniorów - „ERIN” oraz „Młodzież 50+”. Zabawa była wyśmienita, pełna ogromnej radości i serdeczności.

Na szczególne podkreślenie zasługują też ubiegłoroczne obchody Światowego Dnia Seniora, które odbyły się w Legionowie dnia 12 października. Uroczystego otwarcia tego spotkania dokonała przewodnicząca legionowskiego Zarządu Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów,  Rencistów i Inwalidów  - Danuta Andrzejewska. Jak na taką okazję przystało było moc serdeczności i życzeń dla wszystkich seniorów od władz naszego miasta oraz współpracujących ze Związkiem instytucji. Były podziękowania za obopólną współpracę, a także gratulacje i gromkie sto lat dla uczczenia leciwych już jubilatów. W części artystycznej uroczystości zgromadzoną publiczność zachwyciła swoim śpiewem rewelacyjna Małgorzata Andrzejewska – Składanek.  Natomiast występy zespołów "Erin" oraz "Młodzież 50+" wciągnęły seniorów do wspólnego śpiewania znanych i lubianych przebojów. No i wreszcie przysłowiowa wisienka na torcie czyli występ Danuty Stankiewicz, która – angażując widzów do udziału w swoim programie - rozbawiła widownię do łez. A na koniec - słodkie co nieco czyli dla wszystkich smakowity tort. Wypełniona po brzegi sala,  roześmiana i rozbawiona publiczność to najlepszy dowód na to, że ubiegłoroczne obchody Światowego Dnia Seniora w Legionowie okazały się wspaniałą, niezapomnianą uroczystością.  

Kolejnym przykładem ważnego wydarzenia była organizacja obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Dnia 9 listopada 2023 r. w legionowskim ratuszu odbył się koncert zatytułowany "Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych". Przedsięwzięcie to zostało objęte patronatem przez Prezydenta Miasta Legionowo w ramach projektu Asocjacja Legionowo Spontan 2023.  Na scenie - przy akompaniamencie Janka Świerczewskiego – z koncertem pieśni patriotycznych wystąpiły legionowskie zespoły  seniorów: "Młodzież 50+", "ERIN" oraz grupa asocjacyjna "Basia",  które zachęciły publiczność do wspólnego śpiewania. Ponadto swoim recitalem zachwyciła wszystkich  Agnieszka Ceglińska, a na zakończenie  -  pieśnią "Czerwone maki na Monte Cassino" -  wzruszyła Marta Pniewska – Przygodzka. To był wspaniały i wzruszający  koncert zorganizowany w hołdzie naszej ojczyźnie.

Znamienitym wydarzeniem grudnia 2023 roku była także wystawa plakatów autorstwa Danuty Andrzejewskiej, zaprojektowanych dla legionowskiego PZERiI. Wystawa została zorganizowaną w ramach konkursuAsocjacja Legionowo Spontan 2023 i cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Natomiast 14 grudnia 2023 r.  zarząd Rejonowego Oddziału Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Legionowie zorganizował uroczyste, świąteczne spotkanie dla wszystkich emerytów. Były gorące, świąteczne życzenia od prezydenta miasta Legionowo - Romana Smogorzewskiego. Było uroczyste błogosławieństwo opłatka i wzajemne przekazywanie sobie najlepszych życzeń. I było wspólne, gromkie kolędowanie całej publiczności seniorów wraz ze śpiewającymi na scenie solistami i zespołami. Przy akompaniamencie Janka Świerczewskiego wystąpił zespół "Młodzież 50+" oraz "ERIN", a ponadto solo wystąpiła Marta Pniewska-Przygodzka, Agnieszka Ceglińska i Dorota Bonisławska. A nad wszystkim czuwała, prowadząca uroczystość -  Danuta Andrzejewska -  przewodnicząca zarządu Oddziału Rejonowego PZERI.

Należy podkreślić, że co roku do ważnych wydarzeń w rocznym planie legionowskiego Oddziału PZERiI należą wycieczki turystyczno – krajoznawcze. Ich perfekcyjna organizacja oraz ciekawe miejsca zwiedzania  powodują, że nigdy chętnych nie brakuje. W roku 2023 zorganizowano wiele interesujących wyjazdów, które pozwoliły na obejrzenie nieznanych zakątków naszego kraju i zdobycie nowej wiedzy. A oto wykaz zorganizowanych w 2023 roku wycieczek:

 1. Biebrzański Park Narodowy, Biebrzańska Wiedźma (14.05.2023).
 2. Obory Sanktuarium MBB (23.05.2023).
 3. Toruń (21.06.2023).
 4. Statkiem po trawie (02.07.2023).
 5. Sierpc - miodobranie (26.07.2023).
 6. Kozłówka-Lublin (09.08.2023).
 7. Łódź  (23.08.2023).
 8. Kazimierz Dolny (04.10.2023).
 9. Częstochowa (12.10.2023).

W roku 2023, obok powyższych wycieczek,  zorganizowano także wiele wczasów rehabilitacyjnych i wypoczynkowych, jak również wyjazdy na  turnusy świąteczne. Od lat zarówno wycieczki, jak i turnusy wczasowe cieszą się wśród seniorów dużą popularnością.

Reasumując, należy podkreślić, że w roku 2023 zostały zrealizowane wszystkie zamierzenia zaplanowane przez zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Legionowie. Dobrze układająca się współpraca z władzami Legionowa oraz czołowymi instytucjami miasta uaktywniała zarząd i powodowała osiąganie wysokich efektów działalności. A wszystko to w celu pełnej integracji środowiska emerytów oraz w celu zapewnienia im możliwości wspólnego, szczęśliwego spędzania czasu, wielu rozrywek i ciekawych atrakcji.

Uzyskanie w roku 2023 pełnych osiągnięć organizacyjnych  przez Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Legionowie było możliwe  poprzez realizację zadania publicznego „Działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym” w ramach konkursu zorganizowanego przez Urząd Miasta Legionowo.

Poniżej zostało zamieszczone zestawienie zadań zrealizowanych w 2023 roku.

 1. „SPONTAN-IMPULS” – Gry (brydż, szachy, warcaby, scrable) – spotkania kawowo –herbaciane (kontynuacja naszych corocznych spotkań).  W ciągu 52 godzin uczestniczyły 163 osoby.
 2. „SPONTAN-IMPULS” – Wspólne śpiewanie grupy „Basia” (kontynuacja naszych corocznych spotkań). W ciągu 50 godzin uczestniczyło 387 osób.
 3. „SPONTAN-IMPULS” - TJC: Teatr Jednej Chwili (kontynuacja naszych corocznych spotkań).  W ciągu 63 godzin uczestniczyło 241 osób.
 4. „SPONTAN-IMPULS”  - Spotkania z prozą i poezją „Seniorzy twóry” – nowe działania. W ciągu 52 godzin uczestniczyły 273 osoby.
 5. „SPONTAN-IMPULS” – Galeria ZTE: Zakręceni Totalnie Emeryci (kontynuacja wystaw organizownych na terenie ratusza i naszej siedziby).W ciagu 10 godzin uczestniczyło 185 osób.
 6. „SPONTAN-EMOCJE” – „Lato w ogródku” (kontynuacja naszych corocznych spotkań od 2021 r.).  W ciągu 42 godzin (14 spotkań) uczestniczyło ponad 1000 osób.
 7. „SPONTAN-EMOCJE”- Jesień, zima w klubie WABANK (kontynuacja kawiarenki „Piekiełko”). W ciagu 27 godzin (9 spotkań) uczestniczyło ponad 2700 osób.
 8. „SPONTAN-EMOCJE”- Spotkania codzienne w klubie WABANK – nowe działania. W ciagu 313 godzin uczestniczyło ponad 788 osób.
 9. „SPONTAN-EMOCJE” – Piknik „Królowe przedmieścia”, wspólna zabawa (kontynuacja naszych corocznych spotkań).  W ciągu 6 godzin uczestniczyło 280 osób.
 10. „SPONTAN-EMOCJE” – Światowy Dzień Seniora (kontynuacja naszych corocznych spotkań).  W ciągu 4 godzin uczestniczyło 240 osób.
 11. „SPONTAN-EMOCJE” – Sotkanie wigilijne (kontynuacja naszych corocznych spotkań). W ciągu 3 godzin uczestniczyło ponad 260 osób.

Autorka tekstu: Barbara Wójtowicz
Zdjęcia: Zbigniew Oczkowicz

śpiewający chór na sceniejeden człowiek śpiewa, dwie osoby grają na instrumentachsiedzący ludzie przy stoleśpiewający chórśpiewający ludzie na scenieśpiewający chórosoby siedzące przy stolikach w klubiePrzebrane osoby na scenie