zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Jesień bardów - Kuba Blokesz i Yanistan

21 listopada 2026
Sala Widowiskowa w Ratuszu
18:00 - 18:00

21 listopada
Sala Widowiskowa w Ratuszu, Legionowo, ul. marsz. J. Piłsudskiego 41
Jesień bardów 2026
2 x Cohen
18.00 - Kuba Blokesz
19.30 - Yanistan (Janusz Kasprowicz, Stanisław Mariczenko, Bogdan Bińczak)
Bilety - 40 zł - na [biletyna.pl] i w kasie MOK

Jesienią – razem z bardami – pójdziemy wielokrotnie wydeptanym szlakiem i pod znacznie spłowiałymi sztandarami. Przypomnimy 
sobie piosenki i wiersze legendarnego Leonarda Cohena oraz pieśni i przesłania równie legendarnego Jacka Kaczmarskiego. 

Cohena ośmielą się dotknąć, poruszyć i ożywić Kuba Blokesz i trzyosobowy duet Yanistan. Blokesz śledził będzie cohenowskie słowo i skomplikowane życie kanadyjskiego poety, Yanistan przedstawi nam swoją wizję jego muzycznej spuścizny. Jeżeli nawet nie powstanie z tego zestawienia kompletny obraz estradowej i literackiej legendy, to przeżyjemy raz jeszcze to, co od lat utrzymuje nas w napięciu, gdy słyszymy pierwsze dźwięki Błękitnego prochowca czy Zuzanny. Przekonamy się, że u wielkich bardowskich znakomitości dystans między „przebojem” a „przesłaniem” nie jest kosmiczny, lecz ludzki. Spokojna, a zarazem poruszająca narracja Kuby Blokesza, sprawdzona w opowieściach o innych najznakomitszych poetach piosenki, znajdzie uzupełnienie w dynamicznym przekazie muzycznym Yanistanu, łączącego w swej scenicznej wizji, bliskiej rockowego temperamentu, wszystkich bardów świata – od Wysockiego po Cohena.

Kaczmarskiego oświetlą dla nas dwaj samotnicy z gitarami, duchy niespokojne i poszukujące: Eugeniusz Malinowski i Jarosław Chojnacki. Ten pierwszy – nazywający siebie po polsku syberyjskim bardem – zaniepokoi nas opowieścią  o tych, którzy dziś w Rosji Kaczmarskiego na rosyjski tłumaczą i tam – śpiewają. Wspomni też o najważniejszych inspiracjach Kaczmarskiego, zakorzenionego mocno w wolnościowym przesłaniu Włodzimierza Wysockiego. Jarosław Chojnacki przypomni nam „przeboje” mistrza w swoistych, pełnych emocji interpretacjach, przekonujących słuchaczy o tym, że nawet najprostsza piosenka może być w wyrazie i w przesłaniu metafizyczna. Wieczór poświęcony Kaczmarskiemu będzie wielką podróżą na wschód, od którego dziś wszystko nas oddziela, z wyjątkiem wyrażonej artystycznie kulturowej wspólnoty – mimo wszystko. Dla koneserów bardowskiego świata: Malinowski po raz pierwszy spotka się na scenie z Chojnackim, nie licząc krótkiego incydentu podczas Festiwalu Wysokiego w Gajowie wiele lat temu. To już jest wystarczający powód, aby przyjść na koncert.

plakat opis wydarzenia białe napisy a w tle zdjęcie dwóch mężczyzn kolor plakatu ciemny granat