zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Na zdjęciu łąka kwietna przed urzędem miasta

Łąki kwietne

Data dodania: 5 czerwca 2020

W Legionowie od kilku lat w wybranych lokalizacjach zamiast trawy wysiewane są łąki kwietne. Jedna z nich znajduje się przy ratuszu od strony ulicy Sowińskiego, a już niebawem pojawią się nowe, m.in. w Parku św. Jana Pawła II.

Cofnij

Miejska łąka kwietna to obszar obsiewany dzikimi kwiatami, bylinami i trawami wzorowany na tradycyjnych polskich łąkach. To doskonała alternatywa dla trawników - nie muszą być regularnie koszone, nawożone czy podlewane, a widok kwitnących ziół wpływa bardzo pozytywnie nie tylko na przyrodę, ale również na wrażenia estetyczne przechodniów.

W ostatnich latach podczas letnich upałów przy braku opadów wiele miejskich trawników często przypomina wysuszone siano a nie zieloną trawę. Warto zauważyć, że łąki kwietne są o wiele bardziej odporne na suszę niż zwykły trawnik. Jest to zasługa o wiele bardziej rozbudowanych systemów korzeniowych roślin lepiej retencjonujących wodę od trawników. Przez to tereny porośnięte przez rośliny łąkowe, niezależnie od warunków opadowych upiększają okolicę paletą kolorowych kwiatów.

Należy zwrócić uwagę, że łąki kwietne mocno wzbogacają bioróżnorodność flory i fauny. Mieszanki, z których są wysiewane, zawierają często nawet do kilkudziesięciu gatunków roślin. Różnorodność kwitnących ziół ma nieoceniony wpływ na pszczoły i inne pożyteczne owady zapylające oraz kolorowe motyle.

Warto dodać, że taka forma flory wpływa lokalnie na obniżenie poziomu pyłów i stężeń zanieczyszczeń powietrza. Łąki tworzą lepszy mikroklimat na terenach miejskich.

Jak widać na poniższych zdjęciach, łąka obok urzędu już zakwitła, ciesząc mieszkańców i pszczoły z Ratuszowej Pasieki.

Na zdjęciu łąka kwietna przed urzędem miastaNa zdjęciu pszczoła na łące kwietnej