zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Gala wręczenia nagród Ranking Samorządów 2017

Legionowo trzecie w Polsce!

Data dodania: 24 listopada 2017

Legionowo zajęło zaszczytne, trzecie miejsce w ogólnopolskim rankingu najlepszych samorządów 2017 roku dziennika Rzeczpospolita. Nagrodę, z rąk przewodniczącego kapituły premiera Jerzego Buzka, odebrał prezydent Roman Smogorzewski.

Cofnij

Rzeczpospolita zorganizowała ranking po raz 13. Jak co roku kapituła konkursu, w skład której oprócz byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego wchodzą m.in. dyrektorzy biur Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, wiceministrowie finansów i rozwoju oraz prof. Jerzy Stępień, starannie dobiera kryteria, według których oceniane będą samorządy w całej Polsce.

Zestawienie najlepszych samorządów przygotowywane jest w podziale na trzy kategorie: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Po wstępnej analizie sprawozdań finansowych, szczegółowe ankiety wysyłane są do 250 najlepiej ocenionych gmin miejskich i miejsko - wiejskich oraz wiejskich.

W drugim etapie wskaźniki wynikające ze sprawozdań budżetowych są przeliczane ponownie i podsumowywane.

- Pod uwagę bierzemy bardzo wiele czynników, dynamikę wzrostu wydatków, wartość środków unijnych w budżecie, dynamikę wzrostu dochodów własnych, spełnienie indywidualnych wskaźników zadłużenia. W drugim etapie oceniamy także współpracę z NGO, liczbę złożonych wniosków o dofinansowanie, liczbę miejsc w przedszkolach, działania rady seniorów i młodzieżowej rady, posiadane strategie i wiele, wiele innych – mówią organizatorzy.

Legionowo w tym roku znalazło się na 3. miejscu w Polsce w rankingu najlepszych samorządów miejskich i miejsko – wiejskich. Jest to skok o 12 pozycji, z ubiegłorocznego 15. miejsca. W tym roku samorząd Legionowa wyprzedziły o zaledwie kilka punktów Mszczonów i Boguchwała.

- To dla mnie ogromny zaszczyt i dowód na to, że podejmowane przeze mnie działania są dobrze oceniane na szczeblu ogólnopolskim przez niezależne grono ekspertów. Znalezienie się na trzeciej pozycji w Polsce pokazuje, że sytuacja finansowa Legionowa jest stabilna, nasz budżet jest w bardzo dobrej kondycji, a inwestycje i projekty które realizujemy są przemyślane i doskonale przygotowane. Jestem dumny z tak wysokiej pozycji w rankingu Rzeczpospolitej i dziękuję kapitule za docenienie codziennej, ciężkiej pracy mojej i wszystkich urzędników – mówi prezydent Roman Smogorzewski.

Prezydent Roman Smogorzewski podczas odbioru nagrody za III miejsce w Rankingu Samorządów - gminy miejskie i miejsko - wiejskiePrezydent Roman Smogorzewski podczas odbioru nagrody za III miejsce w Rankingu Samorządów - gminy miejskie i miejsko - wiejskie