zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Grafika informująca o wprowadzeniu strefy czerwonej w Legionowie od 17 października

Legionowo w czerwonej strefie

Data dodania: 15 października 2020

Podczas dzisiejszej (15.10) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali o wprowadzeniu strefy czerwonej w ponad stu powiatach. Wśród tych do niej włączonych znalazł się również powiat legionowski. W związku z tym zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów, które będzie obowiązywać od 17 października, wprowadzone zostaną bardziej restrykcyjne zasady.

Cofnij

Strefa czerwona, podobnie jak dotychczas obowiązująca na naszym terenie żółta oznacza obowiązek zakrywania ust i nosa w środkach publicznego transportu, w miejscach ogólnodostępnych, na terenie nieruchomości wspólnych, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej, kościołach, cmentarzach, w obiektach handlowych i targowiskach. Nie trzeba zakrywać ust i nosa w lasach, parkach i na plażach.

Dodatkowe restrykcje strefy czerwonej:

  • ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;
  • od 19.10 - zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne);
  • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7 m2, w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;
  • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

Oprócz tego w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

  • lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00-21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00 wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;
  • ograniczenie liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;
  • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
  • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność; zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Przypomnijmy, że o tym, do jakiej strefy zaliczony zostanie konkretny powiat, decyduje liczba zakażeń na 10 tys. mieszkańców. Lista powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy. Wszystkie obostrzenia i zasady obowiązujące w strefach czerwonej oraz żółtej dostępne są na stronie rządowej.

Mapa miast i powiatów włączonych do strefy czerwonej jest aktualizowana raz w tygodniu. Włączenie do niej powiatu legionowskiego może być jedynie przejściowe, jeśli wszyscy będziemy stosowali się do obostrzeń i zaleceń. Ważne jest zachowanie spokoju. Kluczowe działania, które mogą zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii, to roztropne zachowanie - monitorowanie swojego zdrowia, a w sytuacji, kiedy poczujemy się źle -  kontakt telefoniczny z sanepidem lub oddziałem zakaźnym. Jeżeli zostajemy objęci kwarantanną domową, to obowiązuje nas całkowity zakaz opuszczania domu. Nie można iść „tylko na chwilę” po bułki czy chleb. Na co dzień myjmy ręce mydłem, zachowujmy rozsądek, bądźmy refleksyjni  i stosujmy podstawowe zasady higieny, które są zalecane. – mówi zastępca prezydenta miasta Piotr Zadrożny.

Urząd Miasta Legionowo aktualnie pracuje zgodnie z następującymi zasadami: obsługa bezpośrednia odbywa się jedynie poprzez Biuro Obsługi Klienta, kasy są czynne, obowiązuje podwyższony reżim sanitarny. Kontakt z wydziałami odbywa się głównie elektronicznie. Przypominamy, że wiele spraw można załatwić także poprzez ePUAP.