zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Na grafice informacja o objęciu Legionowa żółtą strefą i obowiązkiem noszenia maseczek

Żółta strefa zakażeń COVID-19 na terenie całego kraju

Data dodania: 8 października 2020

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że cała Polska została objęta obostrzeniami takimi jak w żółtej strefie epidemii koronowirusa. W związku z tym na terenie kraju będą funkcjonowały dodatkowe obostrzenia i zasady bezpieczeństwa. Apelujemy o rozwagę i stosowanie się do wszystkich zasad sanitarnych.

Cofnij

Wszystkie obostrzenia będą obowiązywały od soboty 10 października. Zmiany zostały podjęte w związku z gwałtownym wzrostem zachorowań. 

Tak dynamiczny wzrost zachorowań to bardzo poważne ostrzeżenie dla nas wszystkich. Dlatego zwracam się do wszystkich mieszkańców o zachowanie odpowiedzialności. Myślę, że ten trudny czas wymaga pewnej refleksji nie tylko o własnym zdrowiu, ale przede wszystkim dotyczącej odpowiedzialności za starsze pokolenie. Dzisiaj musimy zmobilizować się do tego, by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Zrobić wszystko, by normalność wróciła do nas jak najszybciej. Pamiętajmy, że zależy to od każdego z nas - mówi Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta Legionowa.

Obostrzenia dotyczą m.in. targów, kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu oraz obowiązku noszenia maseczek.

Zasady strefy żółtej, które od 10 października obowiązują na terenie całego kraju:

  • Zgodnie ze zmianami obowiązuje zakrywanie ust i nosa w każdej przestrzeni publicznej.
  • Obowiązuje limit uczestników zgromadzeń. Wynosi on 150 osób. Z kolei imprezy rodzinne i innego rodzaju spotkania (np. wesela) mogą liczyć maksymalnie 75 osób.
  • Widownie, takie jak kina, teatry czy obiekty sportowe będą mogły być wypełnione w 25% pojemności. W wydarzeniach kulturalnych na otwartej przestrzeni może uczestniczyć do 100 osób.
  • W obiektach takich jak parki rozrywki (wesołe miasteczka) na przestrzeni 10m2 może znajdować się nie więcej niż 1 osoba. Dla siłowni oraz klubów fitness obszar ten wynosi 7 m2 powierzchni na 1 osobę, przy zachowaniu odległości 1,5 m (z wyłączeniem obsługi).
  • W lokalach gastronomicznych limit klientów to 1 osoba na 4 m2.
  • Nie zmieniają się zasady funkcjonowania transportu publicznego, handlu, salonów fryzjerskich, hoteli, aquaparków i basenów.
  • Zwolnienie z zakrywania nosa i ust możliwe jest tylko dla osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi, niepełnosprawnością intelektualną (w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim) oraz z trudnościami w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

W związku z zaistniałą sytuacją odbędzie się spotkanie sztabu kryzysowego.O zmianach związanych z epidemią koronawirusa w Legionowie będziemy informować na bieżąco za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej miasta oraz kanałów w mediach społecznościowych, a także miejskiego serwisu SMS.