zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Trasa: Legionowo wczoraj i dziś - trasa rowerowa po mieście

Legionowo wczoraj i dziś - trasa rowerowa po mieście

Data dodania: 4 sierpnia 2021
autor: Kacper Sobczyk
Cofnij

Trasa rowerowa rozpoczyna się w centrum Legionowa, pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (1) na przeciwko Urzędu Miasta. Ruszamy ulicą Sowińskiego w kierunku ulicy Warszawskiej. Mijamy po lewej stronie nowoczesny budynek urzędu oraz graniczący z nim park Solidarności (2).

Dojeżdżając do ulicy Norwida, skręcamy w prawo. Kolejną atrakcją jest zabytkowy dworek, w którym znajduje się Miejski Ośrodek Kultury (3). Skręcając w prawo przed dworkiem z przodu wyrasta nam okalający kościół Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa park Jana Pawła II (4), pełen ławek dla mieszkańców oraz dużego placu zabaw dla najmłodszych. Przed parkiem, odbijamy w lewo w ulicę Leśną.

Dojeżdżamy do ulicy Sobieskiego, a następnie skręcając w prawo jedziemy ścieżką rowerową. Na skrzyżowaniu z ulicą Piłsudskiego możemy zobaczyć plac, na którym odbywa się kilka razy w tygodniu duże targowisko m. in. ze świeżymi produktami spożywczymi. Skręcając w lewo mijamy dom handlowy Maxim i wjeżdżamy w osiedle mieszkalne bloków z wielkiej płyty, nowoczesnych budynków wielorodzinnych i jednorodzinnych. Wyjeżdżamy pod lasem na ulicy Mieszka I. Tam mamy okazję obejrzeć pomnik przyrody o nazwie "Dąb Gucio" nawiązujący do pseudonimu hrabiego Augusta Potockiego (6).

Jadąc na pónoc mijamy las (7) na pograniczu Legionowa. Na skrzyżowaniu z ulicą Chrobrego należy skręcić w lewo i dojechać do skrzyżowania z ulicą Sobieskiego. Na prawo od skrzyżowania widoczny jest Park Zdrowia (8). Skręcając na ścieżkę rowerową w lewo, omijamy obiekt sportowy Arena (9) i dojeżdżamy do ronda, na którym skręcamy w lewo w ulicę Parkową. Po lewej stronie widoczny jest legionowski stadion (10).

Za stadionem skręcamy w prawo i dojeżdżamy do ronda na ulicy Grottgera. Przy rondzie obok plebanii parafii św. Jana Kantego widoczny jest głaz poświęcony Rodzinie Rykaczewskich (11). Odbijając na rondzie w lewo dojeżdżamy do ulicy Jagiellońskiej, na której wjeżdżamy na ścieżkę rowerową i skręcamy w prawo. Po prawej stronie widać kościół powyższej parafii tzw. "na górce", zaś po lewej kapliczkę z figurką Matki Boskiej i tablicę poświęconą pamięci Wandy Tomczyńskiej (12).

Przed komisariatem Policji, skręcamy w prawo w ulicę Krasińskiego, a następnie odbijamy dwukrotnie w lewo i dojeżdżamy do ulicy Mickiewicza. Tam następnie mijamy po prawej stronie legionowskie muzeum znajdujące się w zabytkowym dworku oraz dobudowanym nowoczesnym budynku znajdującym się tuż za białym domkiem (13). Dojeżdzamy do ulicy Jagiellońskiej i przy markecie Lidl, odbijamy w lewo i po skosie w prawo. Tam dojeżdżamy do ronda z pomnikiem Polski Walczącej (14) - miejscem odbywania się państwowych uroczystości w legionowskiej społeczności. Jadąc na wprost dojeżdżamy do skrzyżowania z ulicą Kopernika. Tam możemy zobaczyć odnowione przedwojenne kamienice (15).

Skręcając w prawo w uicę Kopernika mijamy po lewej stronie przedwojenny budynek - kamienicę Petersburskiego (16), wybudowanej za horonarium jakie otrzymał za napisanie przedwojennego szlagieru "Tango Milonga". Jadąc na wprost dojeżdżamy do głównej arterii - ulica Józefa Piłsudskiego. W głębi po lewej stronie widać koniec ulicy z budynkiem dworca (17), na wprost widoczny jest kościół garnizonowy pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (18). Skręcając w prawo jedziemy w stronę centrum. Mijamy legionowski rynek z zabytkową studnią oligoceńską po lewej (19).

Kontynuując jazdę na wprost dojeżdżamy do skrzyżowania z ulicą Jagiellońską przy obiekcie handlowym Błękitne Centrum przed którym znajduje się drogowskaz z miastami partnerskimi Legionowa (20). Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Mijamy restaurację McDonald po prawej i przekraczamy szeroką ulicę Warszawską. Następnie jadąc na wprost dojeżdżamy do ulicy Kwiatowej przed Nadleśnictwem Jabłonna (21). Skręcamy w lewo i przejeżdżamy przez przejazd kolejowy, za którym wjeżdżamy w ulicę Wąską.

Dojeżdżając do ulicy Strużańskiej, na rogu po lewej stronie można obejrzeć współczesną adaptację carskich koszar na osiedle mieszkalne z nowoczesnym wykończeniem (22). Skręcając w lewo mijamy legionowski szpital, a następnie przekraczamy ulicę Zegrzyńską. Wjeżdżamy w osiedle wojskowe - można zauważyć ustawienie bloków na mapie w kształt gwiazdek i wężyków - prawdopodobnie usytuowane tak na cześć ówczesnego generała armii (23). Jadąc do końca aleją Sybiraków dojeżdżamy do muzeum legionowskiego (24) znajdującego się w carskiej kantynie (przeniesionej z okolic wiaduktu kolejowego, odbudowanej po mocnym uszkodzeniu i wielu pożarach). Skręcając w lewo na ulicy Piaskowej mijamy po prawej stronie Centrum Szkolenia Policji (25), a następnie dojeżdżamy do stacji kolejowej Legionowo Piaski. Tuż za zakrętem ulicy Piastkowej można dostrzec mały bunkier prawdopodobnie - niemiecki schron wartowniczy z okresu II wojny światowej (26).

Jadąc ulicą Szwajcarską odbijamy na prawo przy drugim przejeździe kolejowym. Po lewej stronie znajduje się osiedle Kozłówka z carskimi koszarami zaadaptowanymi na budynki mieszkalne (27). Za osiedlem wjeżdżamy na ścieżkę rowerową i skręcamy w lewo. Po lewej stronie mijamy zabytkową willę Kozłówka (28). Kontynuujemy trasę wzdłuż torów i odbijamy w lewo przy pieszym przejściu nad torami kolejowymi. Dojeżdżamy do legionowskiego cmentarza - znajduje się tutaj wiele międzywojennych pomników, a także kwatery wojskowe (29).

Skręcając w lewo przed cmentarzem wjeżdżamy w spokojne osiedla domków jednorodzinnych przy alei Legionów. Na drugim rondzie skręcamy w lewo i jedziemy w kierunku tunelu. Po prawej stronie mijemy stację kolejową Legionowo Przystanek. Przechodzimy podziemnym przejściem i na dużym rondzie odbijamy w odnogę przy nowej dużej remizie strażackiej (30).

Kontynuujemy jazdę na wprost i na trzecim rondzie skręcamy w prawo. Jadąc ulicą Jasnogórską wyjeżdżamy na tyłąch stadionu, a następnie ulicąGrottgera i ulicą Sowińskiego dojżdżamy do punktu startu czyli w okolice Urzędu Miasta.