zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Odebranie nagrody Ranking Samorządów 2019

Legionowo wysoko w rankingu „Rzeczpospolitej”

Data dodania: 30 września 2019
Po raz kolejny Legionowo zajęło wysoką pozycję w ogólnopolskim Ranking Najlepszych Samorządów, organizowanym przez "Rzeczpospolitą" od 15 lat. W tegorocznej edycji miasto zajęło 4. pozycję wśród gmin Mazowsza i bardzo wysoką, bo aż 7. na 864 gminy w swej kategorii na terenie Polski. Finał XV edycji Rankingu Samorządów odbył się w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.
Cofnij

Staramy się  w rankingu wyłonić i pokazać jako przykłady do naśladowania te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój – mówią organizatorzy, dodając, że Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" sprawdza efektywność działań samorządów na rzecz trwałego rozwoju wspólnoty w podstawowych obszarach: trwałości ekonomicznej, trwałości  środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania.  Odpowiedzialne zarządzenia zasobami w tych obszarach zwiększa potencjał  rozwojowy samorządów i pozwala osiągnąć cel zrównoważonego rozwoju.

Zasady Rankingu Samorządów określa niezależna Kapituła pod przewodnictwem prof. Jerzego Buzka, b. premiera RP. Jego celem jest wyłonienie miast i gmin, które osiągają najlepsze wyniki w kształtowaniu trwałego, zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania.

Kategorie w ramach których oceniane są miasta precyzują sami organizatorzy:

  • Trwałość ekonomiczno-finansowa to m.in. zdolność samorządu do zwiększania dochodów własnych (w tym z podatków) i korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, a także efektywność zarządzania finansami czy budowa potencjału rozwojowego.
  • Trwałość społeczna obejmuje te obszary działalności samorządów, które mają wpływ na jakość życia mieszkańców oraz budowę tzw. społeczeństwa obywatelskiego. Bierzemy tu pod uwagą zarówno „twarde” dane o wydatkach samorządu (m.in. na usługi w zakresie edukacji, kultury, sportu i rekreację, transportu publicznego) i wymierne efekty tych wydatków (np. miejsca dla dzieci w żłobkach czy przedszkolach), ale też działania w zakresie budowy społeczeństwa obywatelskiego (np. budżet partycypacyjny czy współpraca z organizacjami pozarządowymi).
  • Trwałość środowiskowa obejmuje kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowaniem do zmian klimatycznych. Samorządy mają tu wiele do zrobienia choćby w zakresie gospodarki odpadami, gospodarki wodno-ściekowej czy redukcji emisji spalin i smogu.
  • Osobną kategorią jest jakość zarządzania urzędem, procesem uchwałodawczym oraz poziom współpracy między samorządami.

Źródłem danych wykorzystywanych do tworzenia Rankingu Samorządów są publicznie dostępne bazy danych GUS i Ministerstwa Finansów oraz informacje udzielone przez samorządy w specjalnej e-ankiecie.


 

Odebranie nagrody Ranking Samorządów 2019Odebranie nagrody Ranking Samorządów 2019Nagroda - Ranking Samorządów 2019