zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Stoiska promocyjne w ramach Legionowskiego Dnia Walki z Cukrzycą

Legionowski Dzień Walki z Cukrzycą

Data dodania: 17 listopada 2022
W Legionowie jest ponad 12 000 osób, które leczą się na cukrzycę lub insulinooporność w legionowskich podmiotach leczniczych. Stąd też pomysł na organizację Legionowskiego Dnia Walki z Cukrzycą w legionowskich placówkach oświatowych oraz ratuszu.
Cofnij

W poniedziałek 14 listopada od godziny 9:00 aż do 20:00 w miejskim ratuszu odbywało się szereg wydarzeń, których celem było zaznajomienie legionowian z najnowszymi badaniami dotyczącymi cukrzycy typu 1 i 2. Od godz. 9:00 w ratuszu można było sprawdzić pomiar cukru za pomocą glukometru i skonsultować z lekarzem chorób wewnętrznych wynik badania, sprawdzić ciśnienie oraz wykonać diagnostykę niedokrwienia kończyn dolnych. Z badania pomiaru cukru za pomocą glukometru w godz. 9:00-11:00 skorzystało 52 osoby (Przychodnia Lekarska Puls), a w godz. 11:00-13:00 skorzystało 80 osób (Przychodnia Zdrowie – Legionowo).

Specjaliści w zakresie diagnozy i leczenia cukrzycy oraz jej powikłań z Kliniki Leczenia Ran PODOS w Legionowie wykonali chętnym diagnostykę niedokrwienia kończyn dolnych (pomiary kostka-ramię (badanie screeningowe w diagnostyce niedokrwienia kończyn dolnych, pacjenci otrzymali wydruk z wynikiem). Z diagnostyki niedokrwienia kończyn dolnych skorzystało 59 osób. Ponadto duża grupa miała niedostateczne wyrównane nadciśnienie tętnicze.

Od 16:00 mieszkańcy mogli także otrzymać kupon na bezpłatne badanie - profil krzywej cukrowej - przy stoisku UltraMedica Centrum Zdrowia Kobiety 24 osoby skorzystały z tego zaproszenia.

Od rana mieszkańcy mogli skorzystać z zakupu ekologicznych produktów na Eko kiermaszu m.in. chleby na zakwasie z mąk ekologicznych z pradawnych odmian zbóż, sery kozie, produkty ze sklepu ekologicznego dla diabetyków, naturalne oleje nierafinowane.

W godzinach 9:00-15:00 odwiedzający ratusz mieli możliwość wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ i potwierdzić profil zaufany, po złożonym wcześniej wniosku. Jak potwierdza Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ, ponad 60 osób skorzystało z tej możliwości, a 8 osób zostało poinformowanych o zaletach IKP. 7 klientom wyjaśniono sytuację ubezpieczeniową, 11 klientów otrzymało informację o uzdrowiskach, 12 osób poinformowano o programie profilaktyka 40 plus, a 48 klientów poinformowano o programach profilaktycznych i ich realizatorach.

W tym dniu mieszkańcy uczestniczyli w debatach i wykładach lekarzy i specjalistów Kliniki Leczenia Ran Podos w Legionowie. O nowoczesnym leczeniu cukrzycy mówił dr n. med. Arkadiusz Krakowiecki. Temat diety w cukrzycy podjęła Agata Sieczkowska, o fizjoterapii i aktywności w cukrzycy oraz jej powikłaniach uczył dr n kul. fiz. Piotr Czyżewski, natomiast temat współczesnych możliwości leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej omawiał lek. Marcin Malka.

O godz. mieszkańcy mieli możliwość wzięcia udziału w debacie „Modyfikacja stylu życia w cukrzycy” z lek. Marcinem Malką, dr. n. kul. fiz. Piotrem Czyżewskim, Agatą Sieczkowską, Karoliną Gromek oraz Agatą i Michałem Brodzik, właścicielami Legionowskiej piekarni "Brodzik Naturalnie", która znalazła się pośród najbardziej prestiżowych cukierni na świecie w ramach rankingu La Liste 2022.

Zaś wieczorem na koniec dnia o godz. 18:30 sala widowiskowa zapełniła się gośćmi, którzy przyszli na spotkanie z Katarzyną Bosacką, dziennikarką, autorką programów telewizyjnych i edukacyjnych, specjalistką od zakupów spożywczych. Niezwykle interesujący wykład na temat jakości produktów, które na co dzień kupujemy i które znacząco wpływają na nasze zdrowie, cieszył się ogromnym zainteresowaniem uczestników spotkania. Zachęcamy do odwiedzenia miejskiego profilu na FB, gdzie udostępniony jest szereg zdjęć obrazujących podejmowane działania w ramach Legionowskiego Dnia Walki z Cukrzycą.