zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Marsz „Nie dla plastiku”

19 października 2021
Zbiórka pod ratuszem
10:00

Marsz „Nie dla plastiku” jest realizowany w ramach projektu „Legionowianie dla klimatu” z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG. Liderem projektu jest Fundacja Pracownia Kompetencji a Partnerem Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie.

Marsz „Nie dla plastiku” jest realizowany w ramach projektu „Legionowianie dla klimatu” z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG. Liderem projektu jest Fundacja Pracownia Kompetencji a Partnerem Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie.

Już w lutym 2021 r. zostało utworzone Legionowskie EkoCentrum (LEC), którego siedziba znajduje się w Poczytalni. Jest to przestrzeń do realizacji oddolnych inicjatyw obywatelskich związanych z ekologią. Mamy już za sobą dwa etapy projektowe: diagnostyczny i edukacyjny. Obecnie jesteśmy na etapie wdrożeniowym, który polega na realizacji ekologicznych projektów społecznych w Legionowie. Zrealizowaliśmy już dwie takie inicjatywy. W trakcie Święta Organizacji Pozarządowych w Legionowie, które odbyło się we wrześniu, uczestnicy i uczestniczki projektu uczyli chętne osoby robić z nieużywanych t- shirtów torby na zakupy i warzywa, żeby nie używać plastikowych zrywek i siatek na zakupy. Natomiast podczas Nocy Bibliotek w Poczytalni osoby odwiedzające Bibliotekę grały w Eko Bingo. Gra pozwoliła nie tylko wygrać ekologiczne nagrody, ale również zdobyć wiedzę na temat różnych ekologicznych oznaczeń umieszczanych na opakowaniach.

Trzecią oddolną inicjatywą jest marsz „Nie dla plastiku!”, który odbędzie się w dniu 19 października 2021 r. o godzinie 10.00. Trasa marszu będzie prowadzić od Ratusza przez legionowskie ulice, a jego punktem docelowym jest targowisko miejskie. Osoby biorące udział marszu rozdadzą na nim wielorazowe torebki na warzywa uszyte przez uczestników i uczestniczki naszego projektu pn. „Legionowianie dla klimatu”.

Osoby, które chcą wziąć udział w marszu prosimy o założenie na siebie żółtych t-shirtów lub różnych dodatków w tym kolorze (czapki, szaliki, chusty itp.). Dlaczego kolor żółty? Gdyż jest to kolor odpowiadający w segregacji śmieci za tworzywa sztuczne. Mile widziane będą również transparenty nawiązujące do tematyki marszu.

Marsz jest inicjatywą legionowskich seniorów i młodzieży – uczestników i uczestniczek projektu „Legionowianie dla klimatu”. Bierze w nim udział (od lutego 2021 r.) młodzież z kilku legionowskich szkół (LO im. Marii Konopnickiej w Legionowie, Społeczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 35 im. Noblistów Polskich STO, Szkoła Podstawowa nr 1 w Legionowie, Zespół Szkolno-Przedszkolny 2 w Legionowie).

źródło: Fundacja Pracownia Kompetencji oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie

Plakat promujący akcję nie dla plastiku