zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Mapy Strefy Czystego Transportu/Fot. UM Warszawa

Mieszkańcy pytają my odpowiadamy – Strefa Czystego Transportu w Warszawie

Data dodania: 11 czerwca 2024

W związku z rozpoczęciem funkcjonowania od 1 lipca br. Strefy Czystego Transportu (SCT) w Warszawie kierowane są do nas liczne zapytania mieszkańców. Dotyczą one w głównej mierze konieczności uzyskania specjalnych naklejek na auta. Zgodnie z informacjami stołecznego ratusza zdecydowana większość kierowców ich nie potrzebuje. Dotyczą one tylko tych kilku procent aut, które nie spełniają ogólnych wymogów SCT, ale z różnych względów przyznano im wyjątkowe prawo wjazdu do strefy – czasowo lub bezterminowo.

Cofnij

Czym jest Strefa Czystego Transportu?

To wydzielony obszar, po którym mogą poruszać się wyłącznie pojazdy spełniające odpowiednie normy emisji spalin (tzw. normy Euro, które są powiązane z datą produkcji pojazdu).

Do strefy mogą wjechać wszystkie pojazdy, niezależnie od rodzaju napędu, czyli także benzynowe, diesle, hybrydy, czy z instalacjami LPG, pod warunkiem spełniania określonej normy emisji spalin silnika. Od wymogów przewidziane są wyjątki.

Władze Warszawy szacują, że u 97 proc. kierowców 1 lipca 2024 r. (czyli z dniem, gdy zacznie funkcjonować strefa czystego transportu) nie dojdą żadne nowe obowiązki związane z ich autem. Jeśli spełniają wymogi strefy (czyli jeżdżą 27-letnim lub nowszym samochodem benzynowym albo 19-letnim lub nowszym samochodem z silnikiem Diesla) nie potrzebują spełniać dodatkowo żadnego formalnego warunku.

Jeżeli ich samochód zostanie poddany kontroli przez policję, służby miejskie lub też elektroniczny system nadzoru, odczytany zostanie jego numer rejestracyjny. Na tej podstawie auto odszukane zostanie w Centralnej Ewidencji Pojazdów i organ kontrolujący potwierdzi jego prawo wjazdu do SCT. 

Kto jest zwolniony z wymogu SCT i potrzebuje nalepki

Władze stolicy wprowadziły do przepisów o SCT wyjątki dla wybranych grup. Są to przede wszystkim osoby z niepełnosprawnością, seniorzy (powyżej 70 lat) i mieszkańcy Warszawy płacący w niej podatki. W efekcie kierowcy, których pojazdy nie spełniają ogólnych wymogów strefy, mogą w dalszym ciągu poruszać się samochodem po jej obrębie. W przypadku niepełnosprawnych i seniorów wyjątek działa bezterminowo. W przypadku mieszkańców działa on do końca 2027 r.  

Osoby, których dotyczy wyjątek i chcą z tego przywileju skorzystać, powinny uzyskać specjalną naklejkę na przednią szybę pojazdu.

Nalepki potrzebować będą również pojazdy historyczne i zabytkowe, a także pojazdy pochodzące spoza UE i w związku z tym nieposiadające przypisanej im europejskiej normy emisyjnej.  

Pozytywne rozpatrzenie wniosku o skorzystanie z wyjątku w warszawskiej SCT jest równoznaczne z uzyskaniem prawa wjazdu na jej obszar. Nawet jeśli właściciel pojazdu nie zdąży jej jeszcze otrzymać pocztą lub nakleić jej na przednią szybę, może poruszać się autem po strefie. Nie otrzyma mandatu karnego, gdyż jego samochód figuruje już w bazie pojazdów dopuszczonych do ruchu - podobnie jak te spełniające ogólne wymogi SCT.  

Zatem za sam brak nalepki na szybie nie grozi kara (mandat w wysokości 500 zł), ale za brak rejestracji auta, którego dotyczy wyjątek już tak.

Jak i gdzie uzyskać nalepkę na auto zwolnione z SCT?

Osoby zwolnione z wymogów SCT w Warszawie mogą od początku czerwca złożyć wniosek o uprawnienia i nalepkę  stacjonarnie w siedzibie Zarządu Dróg Miejskich.

Został uruchomiony specjalny punkt znajdujący się przy ul. Chmielnej 124 (wejście od strony ul. Żelaznej). W najbliższych dniach zostanie zapewniona również możliwość składania wniosków online.

Władze Warszawy szacują, że na początku funkcjonowania SCT czas oczekiwania na nalepkę może wynieść ok. dwóch miesięcy, jednak uspokajają, że sam fakt aplikowania o nią będzie czasowo uprawniał właścicieli pojazdów objętych wyjątkami do poruszania się po jej obrębie.

Na podstawie informacji UM Warszawy