zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Zdjęcie rodziny Szafrańskich

Muzeum przedstawia: zabytek miesiąca (wrzesień)

Data dodania: 6 września 2023

W tym miesiącu Muzeum Historyczne w Legionowie prezentuje fotografię, na której widnieje Obrońca Westerplatte z Legionowa – Karol Szwedowski wraz z rodziną: żoną Marianną i synem Józefem. Zdjęcie to wykonano w Kielcach w atelier A.D. Badziana ok. 1912 r. Zabytek do zbiorów Muzeum Historycznego w Legionowie przekazała p. Jolanta Kosior.

Cofnij

Na początku XX w. rodzina Szwedowskich mieszkała w Chrząstowie pod Włoszczową. Od ok. 1913 r. do końca lat 20. XX w. Karol Szwedowski wykonywał różne prace budowlane w dobrach Radziwiłłów zegrzyńskich. Jego rodzina mieszkała w tym czasie w Skubiance. W 1927 r. Karol został uznany przez Urząd Starszych Zgromadzenia Murarsko-Ciesielskiego w Pułtusku za mistrza murarskiego. W latach 30. XX w. Szwedowscy zamieszkali na Bukowcu przy ulicy Daliowej. Wtedy też Karola Szwedowskiego zatrudniono jako pracownika kontraktowego w Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Podczas obrony placówki we wrześniu 1939 r. pełnił rolę sanitariusza. Po wzięciu do niewoli przez Niemców był więziony m.in. w obozie koncentracyjnym Stutthof. Zmarł 30 sierpnia 1941 r. po powrocie do Legionowa. W czasie okupacji zamordowani zostali również jego dwaj synowie Ryszard Szwedowski (rozstrzelany w Palmirach w 1940 r.) i Karol Szwedowski (zmarł w obozie koncentracyjnym Auschwitz w 1941 r.).

źródło: Muzeum Historyczne w Legionowie